Archeológovia, historici a gitaristi

Veľryby sú určite fascinujúce stvorenia, ich veľkosť fascinovala ľudí už od nepamäti. Vráskavec obrovský je bezkonkurenčne najväčším živočíchom, aký kedy na našej planéte žil. Nepredbehli ho ani dinosaury.... ozývalo sa z televízie, pred ktorou sedela Majka s malou plyšovou veľrybou.
,,Ach, keby tak veľryby plávali aj v našich riekach," povzdychla si.
,,Majka, veľryby potrebujú oceán, slanú vodu a veeeeľa priestoru, do našich riek by sa nezmestili," poučoval ju brat.
,,Ale kedysi aj u nás žili veľryby," ozval sa hlas podobný Kaškovi.
,,Vážne? Kde?" spýtali sa jednohlasne deti.
,,Zoberiem vás na miesto, kde otlačok jednej je viditeľný aj dnes. Okrem toho vám ukážem aj staré kúpele a gitarové múzeum,"
,,Waaaaaau, ideme!" nedočkavo vyhlásila Majka a Maxík.

Už ste videli veľrybu na Slovensku? Nie? Tak je najvyšší čas navštíviť ju a obzrieť si jej príbytok. Aj veľryby majú svoje tajomstvá, preto stojí za to preniknúť do tajných zákutí veľrybieho jazera, do šumu jeho tónov a do ticha jeho vôd. Poďte si tiež pozrieť čudesnú gitaru v tvare Coca-Coly či gitaru z plastu. Vyberte sa na výlet plný záhad a spoznajte aj tajomnú moc liečivej vody Sobraneckých kúpeľov.

Beňatinské jazero

Prečo si istá veľryba vybrala pre svoj domov práve slovenské jazero, je záhada, ktorú dokážu rozlúštiť iba deti. Možno si ho veľryba pomýlila s Plitvickými jazerami v Chorvátsku, ktoré sa na toto slovenské jazero veľmi podobajú. V každom prípade urobila veľmi dobre, pretože Beňatinské jazero je naše najkrajšie jazero! V zákutí nádhernej prírody v strmých skalných stenách Beňatinského lomu, predstavujúceho najvýchodnejšie položenú travertínovú lokalitu na Slovensku, sa nachádza množstvo skamenelín drobných morských živočíchov, a tiež zaujímavý 5-metrový útvar, ktorý pravdepodobne predstavuje skamenelý odtlačok obrovskej pravekej ryby. Práve vďaka tomuto útvaru sa Beňatinské jazero nazýva „Beňatinská veľryba“. Bývalý travertínový lom zaplavila priezračná spodná voda a vytvorila tak prekrásne tyrkysové jazierko. Je to skutočný slovenský unikát!

Gitarové múzeum v Sobranciach

Od jazera, čarokrásneho a čistého, kde nenájdete žiaden odpad a plávajúce plasty, sa  prepravte do múzea, v ktorom nájdete – čuduj sa svete – aj gitaru z plastu! Nachádza sa v unikátnom múzeu svetového významu. V zbierke gitár tohto múzea možno nájsť zaujímavé zahraničné exponáty – poľské, talianske, nemecké či bulharské. Návštevníkov iste ohúri zbierka asi 120-tich elektronických gitár. Múzeum mapuje vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. Niektoré z vystavených exponátov je možné si aj naživo vyskúšať. Za pozornosť určite stojí exkluzívna gitara Grazioso Resonet, model na akom začínal George Harrison z Beatles, gitara v tvare Coca-Coly.

Sobranecké kúpele 

Aj sám George Harrison by si určite rád posedel pri vode a zahral na gitare v tvare Coca-Coly s pohárom dobrého nápoja poruke  - nie však kolového nápoja, ale vody s liečivými účinkami. Sírnato-slaná voda v Sobranciach má blahodarné účinky. História Sobraneckých liečivých kúpeľov je pomerne bohatá. Najstarší doklad o tomto mieste pochádza už z roku 1336. V roku 1882 majú už kúpele dokonca stáleho kúpeľného lekára,  vlastnú lekáreň, poštu a žandársku stanicu. S úspechom sa tu liečili rôzne kožné ochorenia, a to bahennými zábalmi. V roku 1400 sa spomínajú štyri studničky – pramene: Hlavný prameň, Horná a Dolná okenica a Očný prameň. Už počas Rakúsko-Uhorska bola voda fľaškovaná a rozvážaná po celej monarchii. Najväčší rozkvet kúpele dosiahli v období od roku 1850 až do druhej svetovej vojny. Liečivé účinky vody sa uplatňovali aj pri poúrazových stavoch, žalúdočných chorobách, reumatických ochoreniach a zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva. Očný prameň bol v minulosti hojne využívaný návštevníkmi na výplach očí – liečil zápal. Ale povráva sa, že cez druhú svetovú vojnu do jazierka vbehol tank. Ponoril sa a zostal tam naveky. Dúfajme, že posádke sa podarilo uniknúť.

Ako sa sem dostanete? 

V okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce sa nachádza jazierko Beňatiná. Od obce Beňatina je vzdialené len dva kilometre. Odtiaľ je to len 15 minút autom k Sobraneckým kúpeľom a priľahlému náučnému chodníku a potom už len 5 minút do Gitarového múzea v Sobranciach.   

Pre koho je výlet určený?

  • pre všetkých malých objaviteľov a nebojácnych dobrodruhov,
  • pre škôlkarov, ale aj veľkých školákov,
  • pre milovníkov vody a hudby zároveň.

Čo sa počas výletu dozviete?

  • ako je možné, že na Slovensku dnes žije veľryba,
  • aké druhy gitár existujú,
  • aké je dôležité piť vodu z minerálnych prameňov.

Viac informácií

Možnosti stravovania na výlete

  • Reštaurácia Sobranecké Kúpele, 85, 780, 073 01 Sobrance-Kúpeľný areál
  • Reštaurácia - Penzión Maňa, Štefánikova 29, 073 01 Sobrance
  • Pohoda, Komenského, 073 01 Sobrance

Možnosti ubytovania v okolí

  • Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT, 072 36 Kaluža
  • Hotel Glamour, 072 36 Kaluža
  • Hotel Vinnay, Vinianske jazero, 072 31 Vinné

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross