Jednou nohou v troch štátoch

Už ste stáli jednou nohou na troch štátoch naraz? Nie? Najvyšší čas to zmeniť a vyskúšať si tento zaujímavý zážitok na vlastnej koži. Toto miesto sa rozprestiera na trojmedzí neďaleko obce Malé Trakany, kde sa nachádzajú 3 hraničné stĺpy našich susedov. Stačí sa len správne postaviť a budete sa nachádzať naraz v Maďarsku, na Slovensku a na Ukrajine.

Trojmedzie Malé Trakany

Magické miesto, kde sa stretáva hranica štátov Slovenskej republiky, Maďarskej republiky a Ukrajiny. Nachádza sa v mieste, kde čarokrásna a čistá rieka Tisa vteká na územie Slovenska a tvorí prirodzenú hranicu. Neďaleko sa nachádza obelisk, ktorý označuje trojmedzie. Vedie k nemu poľná cesta z obce Malé Trakany priechodná bicyklom, peši, prípadne terénnym autom. Vydajte sa na nenáročnú poldennú prechádzku týmto čarovným miestom. Haravarníci ešte pozor, hranica Slovenska s Ukrajinou je prísne strážená a vchádzate do ochrannej zóny pri hraničnej čiare. Je možné, že budete podrobený kontrole pohraničnej stráže a budete musieť vysvetliť, čo na mieste robíte.

Objavme zlatú pláž v Malých Trakanoch

Od magického miesta, stáť jednou nohou v troch krajinách naraz, sa presunieme objaviť ďalší drobný klenot východu. Piesočnatá pláž na Slovensku? No samozrejme! Miesto, kde naša krajina končí a hraničí s ďalšími dvoma – Maďarskom a Ukrajinou – leží drobný klenot Zemplína. Piesočnatú pláž pri lužných lesoch, o ktorej vie len málokto, domáci nazývajú "Zlaté piesky na Tise". Obec Malé Trakany leží v najjuhovýchodnejšom cípe Slovenska, v okrese Trebišov. Susedí s obcou Veľké Trakany a mestom Čierna nad Tisou, kde je aj najbližšia železničná zastávka. Poloha na pravom brehu rieky Tisa návštevníkom obce ponúka rekreačné, turistické, ale aj rybárske možnosti. Pri Malých Trakanoch si určite všimnete ohraničené územie označené ako Alúvium Tisy. Zahŕňa necelých 6 kilometrov dlhý úsek Tisy a jej povodie. Nachádzajú sa tu mokrade, ktoré boli zaradené medzi celosvetovo významné lokality.

Najnižší bod na Slovensku

Už ste niekedy boli na najnižšom mieste na Slovensku? V krásnej slnečnej obci Klin nad Bodrogom sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 94,3 m.n.m. Okrem tejto prírodnej atrakcii, na okraji obce pri ramene rieky Bodrog stojí zrúcanina ranogotického kostola z 13. storočia. V rámci rekonštrukcie bol po dlhšom čase opätovne zastrešený.

Ako sa sem dostanete? 

Začnite v obci Malé Trakany, odkiaľ sa presuniete na Trojmedzie SK/UA/HU.

Ďalej sa presuňte na Zlaté piesočnaté pláže, taktiež neďaleko dedinky Malé a Veľké Trakany. Presun Vám zaberie asi cca10 minút autom. Potom pokračuj do obce Klin nad Bodrogom pozrieť Najnižší bod na Slovensku.

Pre koho je výlet určený?

 • pre všetkých malých objaviteľov a nebojácnych dobrodruhov,
 • pre škôlkarov, ale aj veľkých školákov,
 • pre milovníkov vody a hudby zároveň.

Čo sa počas výletu dozviete?

 • ako je možné, že na Slovensku dnes žije veľryba,
 • aké druhy gitár existujú,
 • aké je dôležité piť vodu z minerálnych prameňov.

Viac informácií

Možnosti stravovania na výlete

 • Mestský podnik služieb Čierna nad Tisou spol. s r.ol,  Zimná 412, 07643 Čierna nad Tisou, 076 43
 • Pizza Best, Železničná 1 07643, 076 43 Čierna nad Tisou
 • The Notorious - Krčma a reštaurácia, Dukelských hrdinov, 076 43 Čierna nad Tisou

Možnosti ubytovania v okolí

 • Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT, 072 36 Kaluža
 • Natura, Gorondská 344, 076 42 Malé Trakany
 • Ubytovanie u Aranky, Maráska 201, 076 42 Malé Trakany

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia