Poďme spolu do lesa

Les je plný tajov a kúziel. Ukrýva veľa nepoznaného a pri tom takého prirodzeného. Mäkký mach pod nohami, skrývačka, žalude, konáriky a lístie, srna s bodkovaným mláďaťom, nohy v žblnkajúcom potoku, veverička, sladké steblo trávy vytiahnuté z mraveniska, ďateľ klopkajúci na stromy, šantenie v napadanom lístí, bzučiace zlatone, hľadanie lesných pokladov, vlhké žaby, zavreté oči pod voňavou bazou. To všetko a o mnoho viac spoznajú a zažijú vaše deti v lese s našimi certifikovanými lesnými pedagógmi.

Lesná pedagogika pre deti

Lesní pedagógovia deťúrencom ukážu ako chutí les, s nimi zistia, ako to vyzerá v nore u jazveca, zoznámia sa s pánom slimákom, vyšantia sa pri lesných naháňačkách, vyrobia si lesné talizmany alebo si aj zasúťažia, ak budú chcieť. Spoznajú zvuky, vône i chute lesa, dotknú sa ho v priamom prenose a spoznajú nepoznané.
A slovami jedenásťročného Marka: „bude to zabité“.

Viniansky hrad 

Poďte na túru k hradu kde sa oboznámite sa s rôznymi stredovekými remeslami, osvojíte si základy kováčstva, hrnčiarstva či tkáčstva a budete môcť obdivovať znovuobnovený 200 ročný vinič. Zo zrúcanín kostolíka pod Senderovom sa budete môcť kochať krásnym výhľadom na celú Zemplínsku Šíravu. A tie výhľady naozaj stoja za to!

Beňatinské jazero

Chorvástsko na Slovensku? No jasné! Travertínové jazierko už na prvý pohľad vyniká tyrkysovou vodou, vďaka ktorej návštevníkom a turistom pripomína chorvátske Plitvické jazerá. Kedysi sa na tomto mieste nachádzal travertínový lom, ktorý neskôr zaplavila spodná voda. V jazere sa môžete na vlastné riziko aj okúpať, avšak počítajte s tým, že voda je veľmi studená. Beňatinské jazero je výnimočný aj “odtlačkom pravekej ryby” na útese, ktorý je sfarbený jemne dočervena. Či už ide o skutočnú veľrybu alebo len očný klam, posúďte sami.

Ako sa sem dostanete? 

Z Vinianskeho hradu k jazeru Vinné kde sa koná lesná pedagogika pre deťúrence je to 13 minút autom. Od jazera Vinné k Beňatinskému jazeru je to cca 45 minút autom.

Pre koho je výlet určený?

  • Pre malých i veľkých, ktorí majú v tele dušičku objaviteľov
  • Pre vodných dobrodruhov
  • Pre pravých lesných zálesákov

Otázky pre šikovných pozorovateľov

1. Čo ste sa dozvedeli o lesnej pedagogike? 
2. Ako vysoko je položený Viniansky hrad?
3. Ktoré remeslá môžeš vidieť na hrade? 

Viac informácií

https://www.terraincognita.sk/tradicne-tesarstvo-a-stredoveke-remesla-na-hrade-nad-vinnym-2020/
https://www.terraincognita.sk/benatinske-jazero-prejdite-sa-okolo-bajnej-velryby/
www.zemplinske-hrady.sk
www.vinne.sk

Možnosti stravovania na výlete

Hotel Vinnay - Vinianske jazero, Vinné, 0948 245 809
Penzión Prameň - Vinianske jazero 4, Vinné, 056/688 73 88
Vinianska chalupa - Vinianske jazero, Vinné, 0918 481 430
Bistro u Janka - Vinianske jazero, Vinné, 0911 109 409

Možnosti ubytovania v okolí

Hotel Vinnay - Vinianske jazero, Vinné, 0948 245 809, recepcia@hotelvinnay.sk
Penzión Prameň - Vinianske jazero 4, Vinné, 056/688 73 88, info@penzionpramen.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia