Banícke múzeum v Rožňave

Prežite deň v koži baníka! Presne na túto tematiku je zamerané Zážitkové centrum Sentinel, ktoré je súčasťou Baníckeho múzea v Rožňave. Max s Majkou boli takí nadšení, že sa prihlásili aj na geologický krúžok, čo je jedna z mnohých služieb a aktivít, ktoré Banícke múzeum v Rožňave ponúka.

Banícke múzeum v Rožňave ponúka viacero expozícií, ktoré sa nachádzajú až v štyroch budovách. Jednou z najzaujímavejších je Historická expozícia na Šafárikovej ulici 31, ktorá sídli v budove niekdajšej Markovej manufaktúry na výrobu kože a prezentuje najkrajšie a najvzácnejšie zbierkové predmety múzea. Formou prezentácie zbierok je na Slovensku táto expozícia ojedinelá, a to tým, že sa jedná o múzejný depozitár, v ktorom sú zbierky rozdelené podľa materiálových skupín. Predstavuje vyše 6000 zbierkových predmetov, týkajúcich sa najmä bytovej kultúry, národopisu, numizmatiky, remesiel a militárií.

Skutočný pohľad na pracovné prostredie baníka ponúka Zážitkové centrum Sentinel na Šafárikovej ulici 43, ktoré zahŕňa: Expozíciu baníctva a hutníctva Gemera, Čas pary, Banské pracoviská, Expozíciu prírody Slovenského krasu a nádvorie, kde sú umiestnené banské mechanizmy a banská železnička. Nájdete tu napríklad tretí najstarší parný valec na svete!

Nedávno pribudla aj nová prehliadková trasa „Banská doprava“, kde vás vláčik odvezie priamo do útrob tmavej štôlne. Za zvuku banských strojov tak zažijete autentický ruch v týchto podzemných pracoviskách.

V tretej nájdete Galériu Baníckeho múzea v Rožňave, ktorá sídli na Námestí baníkov 25 a dáva priestor krátkodobým tematickým výstavám.

Poslednou, štvrtou, je Andrássyho obrazáreň na Lipovej 122 v Krásnohorskom Podhradí, ktorá bola postavená ako dar z lásky Dionýzom Andrássym pre jeho manželku Františku. Obrazáreň poskytuje každoročne, v letných mesiacoch, priestor pre sezónne výstavy.

Otváracie hodiny:

Záleží od expozície
Utorok – sobota: 9:00 – 17:00

Vstupné:

Záleží od zvolenej expozície, od 2 €/ dospelá osoba
Deti do 6 rokov - zadarmo

Kontakt:

Viac informácií nájdete tu: Banícke múzeum

Ako sa dostanete k múzeu?

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Hlavná 48,
040 01 Košice, Slovakia