Banícke múzeum v Rožňave

,,Ja som bol v minulom živote určite baník," poznamenal Maxík a vyšiel z ľadového iglú, ktoré postavil úplne sám.
,,Baníci sa ale nehrali so snehom, ale dolovali v hlboko pod zemou vzácne kovy." opravil ho Kaško.
,,Nevadí, aj tak si myslím, že som bol baníkom," nedal sa Maxík.
,,Dobre ty baník. Tak to sa ti určite bude páčiť v baaníckom múzeu v Rožňave, kde si prácu baníka môžeš aj naozaj skúsiť," dokončil debatu Kaško.

Banícke múzeum v Rožňave ponúka viacero expozícií, ktoré sa nachádzajú až v štyroch budovách. Jednou z najzaujímavejších je Historická expozícia na Šafárikovej ulici 31, ktorá sídli v budove niekdajšej Markovej manufaktúry na výrobu kože a prezentuje najkrajšie a najvzácnejšie zbierkové predmety múzea. Formou prezentácie zbierok je na Slovensku táto expozícia ojedinelá, a to tým, že sa jedná o múzejný depozitár, v ktorom sú zbierky rozdelené podľa materiálových skupín. Predstavuje vyše 6000 zbierkových predmetov, týkajúcich sa najmä bytovej kultúry, národopisu, numizmatiky, remesiel a militárií.

Prežite deň v koži baníka! Presne na túto tematiku je zamerané Zážitkové centrum Sentinel, ktoré je súčasťou Baníckeho múzea v Rožňave. Max s Majkou boli takí nadšení, že sa prihlásili aj na geologický krúžok, čo je jedna z mnohých služieb a aktivít, ktoré Banícke múzeum v Rožňave ponúka.

Skutočný pohľad na pracovné prostredie baníka ponúka Zážitkové centrum Sentinel na Šafárikovej ulici 43, ktoré zahŕňa: Expozíciu baníctva a hutníctva Gemera, Čas pary, Banské pracoviská, Expozíciu prírody Slovenského krasu a nádvorie, kde sú umiestnené banské mechanizmy a banská železnička. Nájdete tu napríklad tretí najstarší parný valec na svete!

Nová prehliadka: Banská doprava

Nedávno pribudla aj nová prehliadková trasa „Banská doprava“, kde vás vláčik odvezie priamo do útrob tmavej štôlne. Za zvuku banských strojov tak zažijete autentický ruch v týchto podzemných pracoviskách.

Otváracie hodiny:

Záleží od expozície
Utorok – sobota: 9:00 – 17:00

Vstupné:

Záleží od zvolenej expozície, od 2 €/ dospelá osoba
Deti do 6 rokov - zadarmo

Kontakt:

Viac informácií nájdete tu: Banícke múzeum

Ako sa dostanete k múzeu?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross