Hámor v Medzeve

„Jéééj, to bolo pekné. Aspoň už viem, ako sa premietali rozprávky.“ povzdychla si Majka. „Škoda, nemôžeme ešte na chvíľku v Medzeve zostať?“ Kaško sa nadúchol ako poriadny duch a pred Majkou zamachroval: „Ako by nie, veď je tu ešte toľko veľa zaujímavého! Napríklad drevené hámre,“ povedal a významne sa zadíval okolo seba. Zvedavé pohľady malých súrodencov boli viac ako súhlas na ďalšiu výpravu, práve za medzevským hámorníctvom.

Hámorníctvo je starobylé remeslo, ktoré má na Slovensku veľkú tradíciu. Osobitné miesto zaujíma práve Nižný Medzev, kde tzv. vodné kladivá na vodný pohon existovali už dávno okolo 14. storočia. V neskoršom období tu už fungovali významné cechy medzevských kováčov. Podľa hlásenia Košickej obchodnej komory z roku 1896 fungovalo na rozhraní storočí až 109 hámrov so 198 ohniskami.

Hámre boli rozmiestnené po celom okolí, a to vždy tam, kde na to boli vhodné podmienky a vodné zdroje. Až v 11 údoliach dravá voda poháňala vodné kolesá, hámornícke kladivá, mechy či brúsky. Dostatok železnej rudy, lesov, a najmä bohatých vodných zdrojov vytvorili priaznivé podmienky pre železiarsku výrobu. V oblasti Medzeva vydržala veľmi dlho. Medzevskí kováči vyrábali motyky, rýle, lopaty, sekery, kosy, klince a podkovy, ktorými zásobovali celé Uhorsko.

Dodnes sa zachovalo v Medzeve niekoľko hámrov. Tzv. Tischlerov hámor, predstavuje typ jednokladivového, dvojohniskového hámra. Ide o kombinovanú stavbu (kameň - drevo) z II. pol. 19. stor. Nachádza sa v centre mestečka Medzev a jeho archaický charakter umocňuje systém prívodu vody na koleso. Uchovaný bol ako živá technická pamiatka a doklad technológie kovania železa. V roku 2010 bol objekt rekonštruovaný.

Otváracie hodiny

Utorok - sobota 10:00 – 15:00
Záujem organizovaných skupín (10 a viac návštevníkov) o prehliadku je nutné ohlásiť vopred.

Vstupné

Dospelí - 1€
Študenti ZŠ, SŠ, VŠ, dôchodcovia do 70 rokov - 1€
Rodinné vstupné (min. 1 dospelý, max. spolu 5 osôb) - 2€
Deti do 6 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov, ZŤP - zdarma

Kontakt

0918 965 701
Viac informácií nájdete na: www.stm-ke.sk

Ako sa dostanete k hámru ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross