Hrad Sokoľ

,,Vidíte tam toho veľkého vtáka, ktorý letí ponad nás?" opýtal sa Kaško a rýchlo ukázal prstom na vznášajúce sa zviera.
,,Waaaaaau, ten je nádherný," nadchli sa deti.
,,To je sokol a neďaleko od Košíc sa nachádza obec Sokoľ a nad ňou hrad, ktorý sa taktiež volá Sokoľ. Neostalo z neho už veľa, no prechádzka naň je veľmi pekná. Ideme?"

Neďaleko obce Sokoľ sú na vŕšku ešte aj dnes viditeľné stopy po stredovekom hrade. Podľa zistených zvyškov išlo o malý hrádok, ktorý mal strážnu vežu a hradný palác. Na nádvorí je dobre viditeľná stredoveká studňa. Pomenovanie hradu pochádza od neďalekej obce Sokoľ, kde žili sokoliari, ktorí krotili a chovali sokoly pre kráľovské poľovačky.

Dnes sa z hradu zachovali len nepatrné zvyšky, najmä hradná priekopa, hradná studňa a hradná jaskyňa, ktorá sa nachádza asi 10 až 12 metrov pod hradom. Ide o kombinovanú dutinu umelo vytvorenej štôlne a jaskyňu smerujúcu približne do stredu hradu pod vežu, pravdepodobne slúžila ako pivnica. V zime je domovom netopierov.

Okolie hradu je upravené, s lavičkami a informačnou tabuľou.

Na hrad a k jaskyni sa dostanete náučným chodníkom priamo z obce.

Otváracie hodiny

Hrad je voľne prístupný

Vstupné

Bez poplatku

Ako sa dostanete k hradu ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross