Jasovská jaskyňa

,,Píše sa 13. storočie a krajinu východného Slovenska, vtedy Horného Uhorska, plienia hordy Tatárov. V temných komnatách jaskyne čupia zbedačení obyvatelia a dúfajú, že ich úkryt lúpežnícke vojská nenájdu," čítal Kaško nahlas z knihy o Jasovskej jaskyni.
,,Kde je tá jaskyňa? Zachránili sa tí obyvatelia?" pýtali sa zvedavé deti.
,,Chcete sa tam pozrieť sami? Zoberiem vás tam, je to len kúsok za Košicami," vyzval deti Kaško a už si plánoval cestu do Jasova.

Aj takéto výjavy, aké čítal Kaško si pamätá Jasovská jaskyňa. V súčasnosti je už, samozrejme, perfektne osvetlená, a tak v nej môžete obdivovať mimoriadne bohatú kvapľovú výzdobu. Pozornosť pútajú najmä typické stalagmity pripomínajúce pagody, „kamenné“ vodopády, bubny a iné formy, ako aj záhadný bratrícky nápis z 15. storočia.

Mimochodom, zimuje tu až 19 druhov netopierov! Vďaka svojmu významu bola jaskyňa dokonca zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pamäť jaskyne pritom siaha oveľa hlbšie než do 13. storočia. Ešte z čias neolitu si pamätá jaskynné medvede či hyeny, a tak je dnes zároveň významným paleontologickým náleziskom.

Otváracie hodiny

Apríl, Máj, September, Október
Časy vstupov:
Pondelok: zatvorené
Utorok - Nedeľa: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30

Jún, Júl, August
Časy vstupov:
Pondelok: zatvorené
Utorok - Nedeľa: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

*Rezervácie vstupov sa nevykonávajú.

Vstupné

Deti 6-15 rokov, invalidi: 3 €
Dospelí: 6 €
Študenti, > 60 rokov: 5 €

*Platby kartou nie sú možné.

Viac informácií: www.ssj.sk/sk/jaskyna/11-jasovska-jaskyna

Ako sa dostanete k Jasovskej jaskyni?

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Hlavná 48,
040 01 Košice, Slovakia