Kláštor premonštrátov v Jasove

,,Táto knižka je už stará a roztrhaná," smutne zahlásila Majka, ,,už si ju nechcem čítať!"
,,Majka, knižky sú vzácne nech sú akokoľvek staré. Treba sa o ne starať, aby si ich mohli čítať aj iné deti. Zoberiem vás do nádhernej a veľmi vzácnej knižnice v Jasovskom kláštore, kde vám tety knihovníčky povedia niečo nové o knižkách."

Kláštor je najväčším neskorobarokovým objektom na Slovensku. Je dielom významných rakúskych neskorobarokových umelcov a stavbu inicioval vtedajší opát Andreas Sauberer. Výstavba sa začala v roku 1746 a slávnostné požehnanie bolo 24. septembra 1766. Dnes je celý objekt národnou kultúrnou pamiatkou. Centrom celého kláštora je Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa. V kláštorných priestoroch sa nachádza aj jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku s približne osemdesiattisíc zväzkami kníh. V neposlednom rade je kláštorný komplex významný aj ako pamätník záhradnej architektúry – rozľahlá kláštorná záhrada patrí medzi slovenské unikáty a krásne príklady záhradnej kultúry druhej polovice 18. storočia.

Otváracie hodiny:

Komentované prehliadky: od 16. mája do 15. septembra
Utorok - sobota: v časoch:  10:00, 11:00, 12:30, 13:30, a 14:30
Skupinám väčším ako 10 ľudí odporúčame sa ohlásiť a dohodnúť vopred.
Prehliadka knižnice je možná výlučne v rámci samostatnej prehliadky, ktorá je mimoriadna a je ohlasovaná v dostatočnom predstihu.

Vstupné:

Dospelí - 5 €
Deti, študenti, seniori nad 60 rokov - 2,50 €

Kontakt:

Viac informácií nájdete tu: Opátstvo Jasov

Ako sa dostanete ku kláštoru?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross