Východoslovenské múzeum: Košický zlatý poklad

„Nebola by to rozprávková krajina, keby neukrývala aj naozajstné poklady,“ povedal jedného dňa Kaško. „Ako to, naozajstné?“ opýtala sa Majka. „Nespomenuli sme ich doteraz dosť?“ zadívala sa začudovane na sympatického ducha Košického kraja, ktorý aj dnes prišiel deti posprevádzať po tých najkrajších zákutiach krajiny Haravara. „Pokladov je mnoho, no tento je naozajstný – zlatý!“ povedal Kaško a významne mrkol okom k Východoslovenskému múzeu v Košiciach.

Košický zlatý poklad je nefalšovaný poklad nevídaných rozmerov, akému vo svete páru niet. Za hrubými múrmi a nepriechodnými trezormi podzemia košického Východoslovenského múzea možno obdivovať komplex až 2 920 zlatých mincí, troch zlatých medailí a jednej zlatej renesančnej reťaze. Poklad v medenej schránke v tvare bochníka objavili  robotníci pri kopaní základov budovy finančného riaditeľstva na Hlavnej ulici č. 68 v Košiciach ešte v roku 1935. Unikátna zbierka pochádza z obdobia 15. až 17. storočia a od doby nálezu je jedným z najväčších zlatých pokladov na svete. Mince pochádzajú až z osemdesiatich rôznych európskych mincovní Európy a tak je naozaj čo obdivovať. Ak aj nie ste numizmatik, pri srdci návštevníka určite zahreje pocit, že vidí na vlastné oči poklad, ktorý preslávil Košice a Slovensko na celom svete.

Otváracie hodiny

Pondelok: zatvorené
November - apríl:  utorok – sobota 9:00 – 17:00, nedeľa 13:00 - 17:00.
Máj - október: utorok – sobota 9:00 – 17:00, nedeľa 14:00 - 18:00.
Vstup pre väčšie skupiny rezervujte vopred.

Vstupné

Základné vstupné (dospelí) - 8 €
deti od 4 rokov / žiaci ZŠ / študenti SŠ a VŠ / seniori nad 65 rokov / ZŤP - 5 €
Rodinná vstupenka - 15 €

Kontakt

Viac informácií nájdete na: www.vsmuzeum.sk

Ako sa dostanete k múzeu ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross