Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum v Michalovciach

„Čo je za hranicami krajiny Haravara? Je tam vôbec niečo?“ opýtala sa jedného dňa Majka Maxíka. „Tu máš ďalekohľad, veď sa pozri,“ posunul jej Maxík poľovnícky dvojokulár. Majka si ho priložila k očiam a hovorí: „Ale, veď ja vidím iba do susednej dediny a tú predsa už poznám. No čo je ďalej? A ešte ďalej?“ dozvedala sa.

 Aj dnes bol na návšteve u kamarátov duch Kaško a Majke vysvetlil, že ďaleko nad nami je vesmír s Mesiacom, Slnkom a hviezdami, ale že na to obyčajný ďalekohľad nestačí. „Musíš mať špeciálny, astronomický ďalekohľad, ako majú napríklad vo hvezdárni,“ vysvetlil. „No dobre, ale kde takú nájdem?“ opýtala sa Majka, no dlho na odpoveď nečakala.

Hvezdáreň v Michalovciach je odborná inštitúcia, ktorá aktívne prispieva k rozvoju vedy a vedeckých poznatkov, a zároveň popularizuje vedu. Sídli v budove Moussonovho domu na Hrádku, má dve kupoly s päťmetrovým a zrkadlovým refraktorom. Pre pozorovanie mimo hvezdárne sa používa niekoľko menších prenosných ďalekohľadov.

V budove hvezdárne sa nachádza aj prednášková miestnosť pre 50 osôb a menšia klubovňa. Hvezdáreň pre svojich mladších aj starších návštevníkov ponúka veľkoplošnú projekciu videoprogramov z oblasti astronómie či kozmonautiky, ale aj ekológie a prírodných vied. Najväčším lákadlom sú však večerné pozorovania nočnej oblohy každú stredu a piatok (za jasného bezoblačného počasia). Pozorovanie prebieha podľa momentálnej viditeľnosti planét, Mesiaca a ostatných vesmírnych objektov.

Okrem toho v michalovskej hvezdárni pravidelne ponúkajú: pozorovanie fotosféry Slnka za jasného dňa, pozorovanie večernej oblohy aj mimo hvezdárne  na objednávku. Organizujú sa súťaže, tábory, ekobehy, expedície, výtvarné súťaže a astronomické krúžky. Žiaci základných škôl sa stretávajú každý utorok o 14:30 hod. a stredoškoláci zas každú stredu o 15:30 hod.

Otváracie hodiny

Vstupy do hvezdárne na individuálne exkurzie sú možné len v týchto termínoch:
Pondelok - Štvrtok - o 8:00, 10:00 a 13:00

Iný termín a čas návštevy je nutné dohodnúť vopred s pracovníkmi hvezdárne.

Skupinové návštevy (školské exkurzie, detské tábory,…) je potrebné vopred objednať osobne, e-mailom, alebo telefonicky.

Vstupné

Prednášky a pozorovania:
Dospelí - 3 €
Deti (od 3 rokov) a mládež (do 18 rokov) - 2 €
Dôchodcovia, senior karta Michalovce, ZŤP - zdarma

Večerné pozorovanie:

Dospelý - 4 €

Dieťa - 2€

Informácie:

web: https://khazkc.sk/kh/home

Ako sa dostanete k hvezdárni ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross