Markušovský hrad rodu Máriássy

„Neverím, že sa stretneme so živím potomkom rodu Máriássy, Kaško naozaj to nie je duch?“ pýtali sa deti zvedavo. Kaško im totiž na každom hrade, akokoľvek viac alebo menej zachovalom, predstavil aj svojich kamarátov duchov. Tentokrát im sľúbil, že na Markušovskom hrade ich odsprevádza živý potomok slávneho rodu.

Kaštieľ a letohrádok nie sú jediné stavby, ktoré v Markušovciach patrili rodu Máriássy. Dodnes sa v obci zachovali čiastočné ruiny hradu, ktorého prvé zmienky sú stále predmetom historiografického výskumu. Počiatky markušovského hradu sú nepochybne úzko späté s prvými zmienkami obce a rodom Máriássy. Názov Markušovce je spojený s menom grófa Márka, ktorý bojoval v roku 1241 po boku kráľa Bélu IV. proti Tatárom. Po prehratej bitke Márk sprevádzal kráľa cez Spiš až do Benátok a po návrate domov sa pustil do obnovy Tatármi vypálenej obce. Postavil kamennú obytnú vežu a kamenný kostol. Podľa jeho mena získala obec rôzne pomenovania ako zem Markova či villa Marci, až sa nakoniec ustálil názov Markušovce. To sú iba začiatky dlhej histórie, jej pokračovanie vám rád vyrozpráva potomok rodu barón Peter Máriássy priamo na svojom hrade.

Otváracie hodiny:

Návšteva je možná po dohode vopred

Vstupné:

Návšteva hradu a sprevádzanie je spoplatnené

Kontakt:

Viac informácií nájdete tu: Markušovský hrad

Kontaktná osoba: Peter Máriássy
Tel.: +421 907 136 070

Ako sa dostanete k hradu?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross