Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí

„Keď vyrastiem tiež sa chcem takto zaľúbiť,“ zaprisahala sa Majka po dopozeraní animovanej rozprávky, ktorá samozrejme končila svadbou. Max ju za to vysmial, keďže v jeho veku mal rád skôr akčné a dobrodružné filmy a o dievčatách vôbec nerozmýšľal. Do rozhovoru sa nakoniec zapojil aj Kaško, vyrozprával im, aké svadby zažil a čo všetko by králi či zámožní páni urobili, aby získali srdce svojej milej. A dokonca sa stalo, že láska pretrvala aj po smrti.

Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov je svedectvom veľkej a nerozlučnej lásky. Postaviť ho dal v rokoch 1903 – 1904 gróf Dionýz Andrássy po smrti svojej milovanej manželky Františky. Zomrela v Mníchove, no jej telesné pozostatky boli v deň druhého výročia úmrtia prevezené a uložené práve do tohto mauzólea. Gróf Dionýz bol uložený vedľa Františky v roku 1913 a odpočívajú tam dodnes. 

Zatiaľ čo zvonku pôsobí mauzóleum skromne s dvoma anjelmi, ochrancami, interiér má očarujúcu výzdobu, kde nebudete vedieť kam skôr pozrieť. Sarkofágy sú z bieleho mramoru a steny zas z ružového, čierneho, žltého či červeného mramoru z rôznych krajín sveta. Majstrovským dielom je oltár a pozlátená kopula stavby, ktorá sa pri prenikaní slnečných lúčov celá rozžiari.

Okolo mauzólea sa nachádza malý park, kde nájdete aj sochu a pomník verného psíka grófskeho páru, jazvečíka Tascherla (Tašíka), s nápisom TREUE UM TREUE - Vernosť za vernosť.

Otváracie hodiny

Apríl – september: otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 (posledný vstup o 17.30)
Október – marec: otvorené denne okrem pondelka od 8.30 do 16.00 (posledný vstup o 15.30)

Vstupné

Základné vstupné – dospelá osoba: 5 €
Zľavnené vstupné – študent (od 15 do 26 rokov, karty ISIC, ITIC EURO≤26): 3 €
Žiak (6 – 15 rokov): 2,50 €
Osoby nad 62 rokov: 3 €
Sprievodca ZŤP (s preukazom): 3 €
ZŤP: 2,50 €
Regionálna zľava: 2 €

Prehliadka sa uskutočňuje so sprievodcom s hovoreným lektorským textom a trvá cca 20 minút.

Voľná streda!
Do múzeí a galérií, patriacich pod ministerstvo kultúry, budú môcť zavítať návštevníci a návštevníčky každú prvú stredu v mesiaci zadarmo.

Kontakt:

tel. číslo: +421 587 983 118

email: info@muzeumbetliar.sk

Viac informácií nájdete tu: Mauzóleum Andrássyovcov

Ako sa dostanete k mauzóleu ?

Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí leží priamo pri hlavnej ceste na trase Rožňava – Košice. Priamo oproti mauzóleu pri cestnej komunikácii je parkovisko i turistické zázemie s pokladňou a sprievodkyňou.

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross