Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Nech zamieria vaše kroky na slnkom zaliaty Zemplín, bohatý na úrodu aj chute. Napokon, aj južanské úrodné pláne sú súčasťou krajiny Haravara a vláčikom sa tam z Košíc vybrali aj naši priatelia Majka, Maxík a Kaško. Pridáte sa k nim? Ak áno, zaiste sa dozviete mnoho zaujímavostí a prežijete nezabudnuteľné výlety do Kraja na konci sveta.

Trebišovské múzeum vyrástlo v moderné regionálne múzeum s pestrou a bohatou paletou exponátov, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších návštevníkov. Zároveň svojou škálou vystavených predmetov a expozícií zaujme celé spektrum návštevníkov, od tých najmenších až po „svetaskúsených“. Prelom nastal v roku 2016, kedy vzácne priestory kaštieľa a jazdiarne prešli rekonštrukciou. Zmenil sa aj charakter múzea – už sa primárne nezameriava iba na dejiny poľnohospodárstva a poľnohospodárskej techniky, ale prezentuje históriu celého regiónu južného Zemplína, mesta Trebišov, kaštieľa a tunajších šľachtických rodov.

Napriek tomu medzi najatraktívnejšie expozície stále patria tie, kde sa uchovalo množstvo nablýskanej a dômyselnej techniky. Napríklad: Expozícia mlatby, Expozícia parnej oracej súpravy, Expozícia vinohradníctva s archívom unikátnych tokajských vín a ďalšie.

Čo sa týka historickej techniky, traktorov a pod., nájdu sa tu výrobky najslávnejších svetových značiek: Deutz, Pluto, Bratři Paříkové, Bratři Smrčkové, Lorenz, Lanz Bulldog, Fordson, Svoboda, Škoda, Zetor a mnohé ďalšie.

Všetky tieto poľnohospodárske stroje sú už len spomienkou na doby minulé. U mnohých vzbudzujú pocit nostalgie a vďaky za to, že sa ich podarilo zachovať pre budúce generácie.

Navyše v blízkosti múzea sa nachádza rozľahlý park ukrývajúci niekoľko zaujímavých miest. Prechádzku vám spestrí mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho, zvyšky hradu Parič, jazierka či fontána. Park je vhodný na piknikovanie, bicyklovanie a príležitostne sa tu konajú aj rôzne podujatia.

Otváracie hodiny:

Pondelok: zatvorené

Utorok: 08:00 – 15:30

Streda: 08:00 – 15:30

Štvrtok: 08:00 – 15:30

Piatok: 08:00 – 15:30

Sobota: zatvorené

Nedeľa: 14:00 – 18:00

*vyhradzujú si právo na zmenu otváracej hodiny

Vstupné:

Dospelí: 4€
Seniori 60+ : 2€
Študenti a deti: 2€

*vyhradzujú si právo na zmenu ceny vstupeniek

Kontakt:

+421 56 672 22 34, 0905 212 621
Viac informácií nájdete na: www.muzeumtv.sk

Ako sa dostanete k múzeu ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross