Pavol Emanuel Dobšinský - rodný dom

Viete, čo znamená a odkiaľ pochádza slovo Haravara?
Haravara je starý názov, ktorý často používal v svojich rozprávkach Pavol Dobšinský. Toto slovo počul od najstarších obyvateľov už v 19. storočí. Bolo v slovnej zásobe ľudí na tomto území už veľmi dávno. Je to archaizmus, ktorý žije v rozprávkach, v literatúre a v expresívnych prejavoch.
"Haravara" znamená všehochuť všetkého ako aj naša krajina je všehochuťou všetkého - nájdete tu mestá, dediny, lesy, jaskyne, jazerá... a taktiež to znamená aj hluk, no a hluk detí je samozrejme, súčasťou krajiny Haravara.

Obec Slavošovce je rodiskom významného slovenského dejateľa, evanjelického kňaza, spisovateľa a zberateľa slovenských (hlavne gemerských) ľudových rozprávok. Pavol Emanuel Dobšinský bol vynikajúcim prekladateľom, glosátorom, autorom cestopisov, ale najmä zberateľom prostonárodných slovenských povestí a priekopníkom v etnografii. V jeho rodnom dome - budove bývalej evanjelickej fary je možné navštíviť pamätnú izbu so stálym sprievodcom.

Na priečelí budovy je bronzová pamätná tabuľa od Františka Motošku, v areáli základnej školy stojí kamenný pomník Dobšinského s jeho portrétnou bustou od akademického sochára Dušana Dzureka.

Otváracie hodiny

Vstup do expozície je možný na požiadanie, je však vhodné ohlásiť sa vopred. Rodný dom spravuje obec Slavošovce.

Kontakt

Tel.: 058 / 799 92 81 / 058 788 26 000907 367 938 / 0907 159 163
E-mail: info@obecslavosovce.sk

Rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského spravuje obec Slavošovce

Ako sa dostanete k rodnému domu Dobšinského?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross