Polovičný Medzevský hámor

Viete, ako sa kedysi kulo železo? V dobe, keď ešte nebola elektrina a nevedeli naši predkovia stlačiť vypínač? Polovičný Medzevský hámor ponúka možnosť dozvedieť sa, konkrétne na geniálnej konštrukcii našich predkov, ako sa dá využiť sila prírody vo svoj prospech.

Košická ulička remesiel - unikátne miesto, ktoré dýcha tradičnou atmosférou remesiel. Nájdete tu množstvo remesiel ale aj zaujímavé zážitky. O dôležitosti tejto uličky nepochyboval ani Rudolf Schuster (bývalý prezident Slovenskej republiky a rodák z mesta Medzev), ktorý podnietil výstavbu medzevského hámru práve na Uličke remesiel, konkrétne za kováčskou dielňou.

Kde sa nachádza Medzevský hámor?


Nájdete ho v prvej časti Uličky remesiel v smere od Kalvínskeho kostola na Vodnú ulicu.

Čo vlastne Medzevský hámor znamená?

Hámor vznikol ako verná zmenšená kópia hámru, nachádzajúceho sa v Medzeve, ktorý je živou technickou pamiatkou. Srdcom tradičnej kováčskej dielne, teda hámru, je vodné koleso. To využíva vodnú energiu na chod kováčskych bucharov, dúchadiel alebo mechov. Bez nich by žiadna pec nebola dosť žhavá na kutie železa a spracovanie ocele. Návštevníc,i tak na vlastné oči uvidia tradičný spôsob tvorby kováčskeho umenia a pocítia sálavé teplo, ktoré dotvára túto špecifickú atmosféru.

Otváracie hodiny

Podľa prevádzky Slovenského technického múzea.

Otváracie hodiny
Expozície v sídle - Hlavná 88, Košice
PondelokZATVORENÉ
Utorok – Piatok9.00 - 17.00
Sobota – Nedeľa12.00 - 17.00

Skupinové prehliadky si, prosím, rezervujte prostredníctvom rezervačného systému non-stop TU, alebo telefonicky Utorok až Piatok v čase 9.00 - 12.00, 14.00 - 16.00 hod. na tel. čísle +421 55 245 1175.

TIP na výlet?

Okrem kováčskej dielne môžu turisti navštíviť (v Uličke remesiel) aj bylinkára, kamenára, hrnčiara a v neposlednom rade aj rezbára. Zaujímavou voľbou je aj návšteva Miklušovej väznice a expozíciu Východoslovenského múzea - Rodošto.

Kontakt

Web: www.kosiceregion.com

E-mail: hamorhrnciarska@gmail.com

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross