Rastlinný kostol v Debradi

,,Kostoly sú náhodou veľmi zaujímavé!" oponoval Kaško Maxovi, keď sa ich rozhovor o vysokých vežiach zvrtol na kostoly. ,,Každý je iný a niečím zaujímavý. Ich interiéry, nástenné maľby, oltáre alebo zvonice majú svoje čaro... a aby som vám to dokázal, zoberiem vás k jednému, ktorý je úplne iný, ako všetky ostatné. Je totiž rastlinný!"

Pozoruhodný rastlinný kostol v Debradi leží na Jasovskej planine. Koncom 15. storočia tu stál kostol sv. Ladislava. Po jeho zničení na pôvodných základoch vyrástol kamenný múrik a symbolická drevená konštrukcia v podobe niekdajšieho kostola. Strom, ktorý rástol medzi základmi, bol ponechaný a pomaly obrastá drevené trámy kostola. Preto ho ľudia aj začali volať rastlinný. Znovuobnovená stavba bola vysvätená a miestu je pripisovaných niekoľko zjavení a zázrakov. Hovorí sa, že aj vyvieračka sv. Ladislava nachádzajúca sa v blízkosti kostola vznikla ako dielo zázraku. Tento prameň až do dnešných čias prekvitá, nestráca svoju výdatnosť a nevysychá.

Otváracie hodiny

Rastlinný kostol v Debradi je voľne prístupný

Vstupné

Bez poplatku

Kontakt:

Viac informácií nájdete tu: Rastlinný kostol

Ako sa dostanete k rastlinnému kostolu ?

Ku kostolu a vyvieračke sa dostanete z obce Debraď po lesnej ceste. Ku kostolíku vás už od hlavnej cesty dovedie značenie. Autom sa dostanete na okraj lesa, odkiaľ už musíte pokračovať po svojich. Rastlinný kostol je od dediny vzdialený necelé 3 kilometre. Z obce Jasov sa ku kostolíku dostanete po žltej značke.

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross