Rodný dom P. E. Dobšinského

Viete čo znamená a odkiaľ pochádza slovo Haravara?
Haravara je starý názov, ktorý často používal v svojich rozprávkach Pavol Dobšinský. Toto slovo počul od najstarších obyvateľov už v 19. storočí. Bolo v slovnej zásobe ľudí na tomto území už veľmi dávno. Je to archaizmus, ktorý žije v rozprávkach, v literatúre a v expresívnych prejavoch.

"Haravara" znamená všehochuť všetkého ako aj naša krajina je všehochuťou všetkého - nájdete tu mestá, dediny, lesy, jaskyne, jazerá... a taktiež to znamená aj hluk, no a hluk detí je samozrejme, súčasťou krajiny Haravara.

Obec Slavošovce je rodiskom významného slovenského dejateľa, evanjelického kňaza, spisovateľa a zberateľa slovenských (hlavne gemerských) ľudových rozprávok, Pavla Emanuela Dobšinského.

Bol vynikajúcim prekladateľom, glosátorom, autorom cestopisov, ale najmä zberateľom prostonárodných slovenských povestí a priekopníkom v etnografii. V jeho rodnom dome - budove bývalej evanjelickej fary je možné navštíviť pamätnú izbu so stálym sprievodcom. Na priečelí budovy je bronzová pamätná tabuľa od Františka Motošku, v areáli základnej školy stojí kamenný pomník dejateľa s jeho portrétnou bustou od akademického sochára Dušana Dzureka.

Otváracie hodiny

Expozícia je otvorená po dohode vopred.

Vstupné

Expozícia je spoplatnená.

Kontakt

Tel.: +421 58 799 92 81
E-mail: info@obecslavosovce.sk

Obec Slavošovce
058 / 799 92 81
www.slavosovce.sk

Ako sa dostanete k rodnému domu ?

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Hlavná 48,
040 01 Košice, Slovakia