Spišský hrad

,,Tie všetky hrady sú také obrovské. Väčšie ako náš byt či dedkova chalupa. Človek sa tam dokáže doslova stratiť." skonštatoval Maxík, keď sa vracali z hradu Slanec.
,,Hrady, ktoré som vám zatiaľ ukázal vôbec nie sú veľké. Počkajte až navštívime Spišský hrad, to budete pozerať!"

Spišský hrad je unikátna stredoveká hradná zrúcanina, ktorá sa majestátne vypína na vrchole travertínovej kopy. Je dominantou širokého okolia a jednou z najcennejších historických pamiatok celej krajiny. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. Zo začiatku plnil hrad funkciu pohraničnej pevnosti, neskôr sa z neho stalo šľachtické sídlo. V priebehu storočí bol hrad v rukách viacerých šľachtických rodov a podliehal mocenským bojom. V roku 1780 hradný komplex zničil požiar a Spišský hrad sa postupne menil na zrúcaninu.

Dnes je asi najnavštevovanejším hradom v krajine Haravara a je krásne viditeľný už z diaľky. Nájdete tu archeologickú expozíciu s predmetmi vtedajšej doby, vzácne rímske mince, hradnú kuchyňu, spálňu, neodmysliteľnú hradnú vežu a dokonca aj temnú mučiareň. Počas sezóny sa tu konajú rôzne tematické akcie, koncerty, divadlá a čo je zaujímavé, ak ste dostatočne odvážni, hrad môžete navštíviť aj pod rúškom noci.

Otváracie hodiny

Denne: 9:00 – 19:00 (posledný vstup o 18:00)

Vstupné

Stredné, dolné nádvorie a horný hrad (okrem hradnej veže):
Dospelí – 8 €
Deti do 6 rokov – zdarma
Deti (6 – 18 rokov, ZŤP) – 4 €
Študenti (19 – 26 rokov), seniori (60 – 80 rokov) – 6 €
Rodinná vstupenka (maximálne 4 osoby) – 19 €

Vstup do hradnej veže:
Osoba (7 – 80 rokov) – 1 €
Deti do 6 rokov – zdarma

Nočná prehliadka hradu (na objednávku vopred):
Základné vstupné – 10 €
Deti do 6 rokov – zdarma
Deti (nad 6), Študenti (19 – 26),  Seniori (60 – 80) – 8 €
Rodinná vstupenka (maximálne 4 osoby) – 25 €

Kontakt

Viac informácií o hrade nájdete tu: Spišský hrad
Tel. kontakt: +421 53 451 2786

Ako sa dostanete k hradu ?

Na hrad vedie značená hlavná cesta, už priamo z diaľnice D1. Avšak do hradu sa dostanete aj zo Spišského podhradia po značenom chodníku, ktorým obídete celý hrad.

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Hlavná 48,
040 01 Košice, Slovakia