Urbanova veža v Košiciach

Názov Urbanovej veže je odvodený od vyše sedem ton vážiaceho zvona svätého Urbana, ktorý bol kedysi umiestnený vo zvonici. Po požiari v roku 1966 boli zvon aj veža značne poškodené. Dnes už je všetko inak, Urbanova veža je prístupná verejnosti a zrekonštruovaný zvon je vystavený na priestranstve pred vežou. V interiéri sa nachádza expozícia Dar kráľa a vystavujú sa kňazské rúcha, liturgické knihy a ďalšie zaujímavé predmety. A keďže veža je zasvätená sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov, návštevníci sa dozvedia viac o výrobe omšových vín. Výstava tiež poukazuje na eucharistický zázrak, kedy sa po náhodnom vyliatí vína na plátne zjavila tvár Krista. Táto udalosť spôsobila, že z Košíc sa stalo významné pútnické miesto.

Urbanova veža postavená v 14. storočí, Dóm sv. Alžbety a samostatne stojaca Kaplnka sv. Michala spolu vytvárajú ucelený a na Slovensku ojedinelý gotický súbor pamiatok.

Otváracie hodiny:

Po dohode vopred v čase od 11:00 - 17:00

Vstupné:

Dospelí, deti, študenti – 3€
ZŤP – 2€

Kontakt:

Tomáš Harbuľák, autor výstavy: 0915 922 099

Ako sa dostanete k Urbanovej veži?

Najbližšie parkoviská sa nachádzajú na ulici Alžbetina, Mäsiarska alebo Mlynská.

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross