Vodná nádrž Bukovec a rekreačné stredisko Viktoria

Krajina Haravara má vody viac ako dosť. Našťastie. Treba si ju chrániť, aby jej bolo dosť pre všetkých aj do budúcna. Jedna zo zásobární pitnej vody pre Košice leží aj blízko mesta. Síce sa v nej neokúpete, no v sesterskej nádrži,  pár kilometrov dole po prúde, už áno a telo si v horúcich mesiacoch zvlažíte do sýtosti. Bukovec.

Pitná vodárenská nádrž nad rovnomennou obcou Bukovec bola dlho opradená rúškom tajomnosti a nepoznania. Nečudo, vstup do areálu vodného diela bol a je výrazne obmedzený prísnym ochranným pásmom. V posledných rokoch však predsa len prišlo k istému uvoľneniu a v okolí Bukoveckej nádrže vedľa obce Hýľov sa už možno poprechádzať či prebehnúť na horskom bicykli. Kúpanie je samozrejme prísne zakázané. Vodárenská nádrž Bukovec leží v mimoriadne atraktívnom prostredí na úpätí Slovenského Rudohoria a postavili ju v rokoch 1968 až 1976. Okrem zásobovania obyvateľov pitnou vodou má nádrž aj ochrannú funkciu a je významným biotopom vodného vtáctva, obojživelníkov, cicavcov, plazov, hmyzu a vtáctva. Žije a hniezdi tu celý rad chránených druhov živočíchov, vrátane rýb. Objem nádrže je okolo 25 miliónov kubických metrov vody a vystačí na zásobovanie asi polovice krajského mesta. Dĺžka priehrady je 2,8 kilometrov s výškou hrádze nad terénom v rozmedzí od 50 do 55 metrov. Priehrada je strážená a sú tu umiestnené kamery!!!

Pre verejnosť je však sprístupnená neďaleká menšia technologická vodná nádrž pod Bukovcom. Obľúbená letná lokalita už desiatky rokov priťahuje mladých, starších a celé rodiny výletníkov. Ponúka čistú nielen vodu, ale i brehy. Umelé jazero je ideálne na kúpanie a opaľovanie. Rybári si Bukovec tiež obľúbili, rovnako aj začiatočníci surfovania a windsurfingu. Okrem toho v okolitých bukových a zmiešaných lesoch je množstvo chodníkov a lesných cestičiek pre turistiku a cyklotúry. Okolie je ideálnym miestom pre celoročnú úrodu húb najrôznejších druhov. Je tu niekoľko stánkov s občerstvením, kde sa môžete osviežiť pivom a povestným langošom. Na brehoch sú prírodné pláže, lodenica, ale aj rekreačné stredisko Viktoria, ktorá poskytuje širokú paletu služieb a športového vyžitia. Populárne sa v posledných rokoch stalo aj v zime pre otužilcov a celoročne mu holdujú športoví potápači a plavci na dlhšie trasy.

Otváracie hodiny:

Vodná nádrž je prístupná celoročne.
Rekreačné stredisko: počas letnej sezóny denne od 10:00 - 19:00

Vstupné:

Bez poplatku

Kontakt:

Viac informácií nájdete na: stredisko Viktoria

Ako sa dostanete k stredisku ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross