Vodná priehrada Ružín

Jazerá a vodné nádrže v krajine Haravara sú perlami celého Košického svetového raja. Ponúkajú nielen zážitky, ale sú aj pastvou pre oči a liekom pre dušu. Uspokoja celé rodinky, športovcov aj milovníkov prírody. Apetít si možno vylepšiť napríklad Ružínskou priehradou, ktorá sa nachádza približne 30 km od Košíc.

Vodné dielo Ružín vzniklo v rokoch 1963-1972 na rieke Hornád pri sútoku s Hnilcom v hlbokom a kľukatom údolí Bujanovských vrchov, v tzv. dolnom prielome Hornádu.  Skladá sa z dvoch priehrad a pri zaplavovaní územia na dne vodného diela zostalo niekoľko obcí alebo ich častí. Jazero je dlhé asi 15 km, má celkovú rozlohu 455 ha vodnej plochy a má štyri ramená. Ružínska priehrada kopíruje pôvodné meandre rieky Hornád, obtáča zalesnené vrchy so strmými bralami, a hoc ide o umelú stavbu, podarilo sa vytvoriť priam neuveriteľnú prírodnú scenériu.

Rekreačná oblasť ponúka široké možnosti pre individuálnu turistiku, relax i športové vyžitie prakticky celoročne. Na brehoch sú vo viacerých strediskách situované reštauračné a ubytovacie služby nižšieho aj vyššieho štandardu. Ružín je ideálnym miestom pre turistiku, zber húb, rybolov, vodáctvo, potápanie a zimnú turistiku, vrátane cyklistiky. Strediská ako: Zlatník, Potoky, Táleng, Malý Folkmár, Galová lúka, Košické Hámre, Ružín, Kozinec, Jaklovce -  Husia pláž, Margecany či Lodenica sú viac či menej vybavené zariadeniami cestovného ruchu, a sú sezónne či celoročne pripravené poskytovať svoje služby ako občerstvenie, požičiavanie člnov, vodných bicyklov, kajakov, ležadiel, slnečníkov... V niektorých strediskách sú aj kúpaliská, pláže, tenisové kurty či ihriská.

Nádrž je rajom rybárov, vodných trampov aj vodákov s nezabudnuteľnou a charakteristickou atmosférou, ktorú nemá žiadna iná vodná plocha na východe Slovenska. Reliéf krajiny spôsobil, že z hladiny sa vynárajú aj tiché, opustené a romantické zákutia ostrovčekov (Ostrov lásky) a zálivov. Na kúpanie sa využíva časť vodnej nádrže Ružín I., ohraničená zaústením tokov Opátka a Belá. Iné časti sú z hygienických dôvodov v posledných rokoch pre kúpanie nevhodné.

Okolie ponúka aj neuveriteľné výstupy a vyhliadky na vrchy atakujúc výšku 800 m n. m., odkiaľ vidieť panorámu Vysokých Tatier i Volovských vrchov. Napr. Sivec, Folkmárska skala, Drienková skala či Holica (781 m n. m.), z ktorej je prekrásny výhľad na celú vodnú nádrž, Volovské vrchy a za priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry.

Otváracie hodiny:

Otvorené denne. Niektoré rekreačné oblasti len počas sezóny.

Vstupné:

Vstup na vodnú plochu nie je spoplatnený.

Kontakt:

Každé stredisko v okolí priehrady má svoju stránku alebo facebook.
Požičanie vodných bicyklov počas sezóny napríklad tu: Bufet Lodenica 

Ako sa dostanete k Ružínskej priehrade ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross