Vodný mlyn v Kostoľanoch nad Hornádom

Oživme starý vodný mlyn v Kostoľanoch nad Hornádom. Miesto, kde sa kedysi mlelo zrno a vyrábala sa múka, z ktorej sa potom piekli koláče, buchty a voňavý chlieb. Mlyn v sebe ukrýva množstvo tajomstiev a nepoznanej histórie.

Otváracie hodiny:

Pred návštevou mlyna sa objednajte telefonicky na obecnom úrade.

Kontakt: 055/6981 052

Mobil: 0903 610 133

Ako sa žilo vo vodnom mlyne v 19. storočí?

Mlyn bol kedysi poháňaný prúdom vody z najbližšieho potoka, ktorá vyrábala elektrinu v mlyne. Následne obyvatelia mlyna mohli prostredníctvom turbíny pomlieť múku. A čo z toľkej múky? Tradícia bola, že prvá pomletá múka bola na koláče, druhá múka na pagáče a tretia múka bola chlebová, z nej sa piekli najvoňavejšie chlebíky.

Okrem múky mlyn uľahčil aj prácu gazdinám. Pomocou veľkých kladív opracovávali konope a bolo rýchlo pripravené na ďalší postup. Takto využívali gazdovia a gazdiné mlyn do 50. rokov minulého storočia. Mlyn začal chátrať počas socializmu a následne sa mlyn a píla rozobrali.

Múzeum vodný mlyn

Oživme starý mlyn. Vráťme život miestu, kde to kedysi žilo remeslom. Ukážme minulosť mladej generácii. Mlyn je vhodným miestom pre rodiny s deťmi, ale aj pre školy. Mlyn je k dispozícii aj ako kultúrno-spoločenské centrum. Môžu sa tu organizovať aj podujatia a výstavy. V mlyne sa uskutočnia aj výstavy "Od zrnka po múku" a maliarsky plenér či ďalšie zaujímavé aktivity.

Starý vodný mlyn bude odteraz sprístupnené ako múzeum pre rodiny s deťmi. Okrem toho, sa môžete prihlásiť na workshopy či prezentácie a výstavy. Obhliadku mlyna si dohodnite na obecnom úrade vopred telefonicky.

Kde sa vodný mlyn nachádza

Mlyn sa nachádza na Košickej ulici 3, pred železným mostom.

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross