Korčuľami okolo Šíravy

,,Kaško, Kaško, aha čo som dostala! Naozajstné kolieskové korčule! Pôjdeš sa niekedy s nami povoziť!" chválila sa Majka v deň jej narodenín.
,,Tak tie sú naozaj parádne. Ja korčule síce nemám ani ich už nepotrebujem ale rád vás zoberiem na jeden mega výlet, kde vám korčule určite bude treba!"

Máte radi korčuľovanie, no nebaví vás predierať sa sídliskovými uličkami pomedzi nevšímavých ľudí? Čo tak zažiť korčuľovanie v prírode, priamo pri Zemplínskej šírave? Trasa dlhá 5 kilometrov sa začína pred obcou Jovsa, kde si môžete zaparkovať auto a vybrať sa priamo na druhý koniec hrádze až ku obci Lúčky. Trasa je nenáročná, vhodná pre začiatočníkov, ale aj pokročilých korčuliarov, ale treba si dávať pozor na cyklistov, bežcov, či kolobežkárov. Tí sú však tolerantní a najmä na rodiny s deťmi zvyknutí. V obci Lúčky, pri ktorej končí asfaltová cesta, si môžete zakúpiť občerstvenie v obecnom obchode, či pohostinstve a vrátiť sa po tej istej ceste naspäť na začiatok vášho korčuliarskeho výletu.

Z obce Jovsa je to len 10 minút autom ku aquaparku v Thermal Šírava SPA Resorte v obci Kaluža, ktorý ponúka vodné atrakcie pre deti a oddych pre dospelých. Korčuliarsky výkon si zaslúži poriadnu odmenu v podobe výdatného obeda, ktorý si môžete vychutnať priamo v rezorte Thermal Šírava SPA alebo napríklad na Salaši EuroPenzión.

Tento celodenný výlet môžete ukončiť návštevou Vinianskeho jazera alebo hradu nad obcou Vinné, ktorý je od Kaluže vzdialený len 10 minút autom.

Ako sa sem dostanete? 

Obec Jovsa sa nachádza približne 18 kilometrov od Michaloviec v smere na Zemplínsku šíravu. Na začiatok hrádze sa dostanete odbočkou doprava na prvej križovatke v obci. Následne je to z obce Jovsa do Thermal Šírava SPA 10 minút autom. Po oddychu vo vodnom svete sa môžete presunúť k Vinianskemu jazeru za obcou Vinné – cesta autom trvá približne 10 minút. K hradu nad jazerom sa dostanete pomocou žltej turistickej značky, ktorá začína pri autobusovej zastávke pri jazere. Výstup trvá približne hodinu a štvrť.

Pre koho je výlet určený?

  • Pre malých i veľkých, ktorí si vedia dať do tela
  • Pre vodných dobrodruhov
  • Pre objaviteľov histórie

Otázky pre šikovných pozorovateľov

1. Aké vodné športy je možné absolvovať na Zemplínskej šírave? 
2. Koľko bazénov sa nachádza v Thermal parku?
3. Ktoré remeslá môžeš vidieť na hrade? 

Viac informácií

www.inlinemap.net
www.thermalsirava.sk
www.salassirava.sk
www.zemplinske-hrady.sk
www.vinne.sk

Možnosti stravovania na výlete

Hotel Vinnay - Vinianske jazero, Vinné, 0948 245 809
Penzión Prameň - Vinianske jazero 4, Vinné, 056/688 73 88
Vinianska chalupa - Vinianske jazero, Vinné, 0918 481 430
Bistro u Janka - Vinianske jazero, Vinné, 0911 109 409

Možnosti ubytovania v okolí

Hotel Vinnay - Vinianske jazero, Vinné, 0948 245 809, recepcia@hotelvinnay.sk
Penzión Prameň - Vinianske jazero 4, Vinné, 056/688 73 88, info@penzionpramen.sk
Therma Šírava Spa Resort, 09040 600 944, recepcia@thermalsirava.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross