Šikľavá skala a ľadové nádhery

"Ako môže byť vodopád z ľadu?" opýtala sa zvedavo Majka.

Kaško jej s ľahkosťou odpovedal: "No predsa jednoducho. Voda, ktorá v lete žblnkotala, v chladnom počasí zamrzla a vytvorila takýto nádherný ľadopád Lesanka."

"Ľadopád Lesanka? Kto je to?" zvedavosť Majku neopúšťala.

"Lesanka je lesná víla, ktorá podľa legendy stráži tento vodopád. V noci sa zjavuje, stráži vodopád a svojim dotykom vytvára liečivú vodu."

„To je ale nádhera,“ nadšene šepkala Majka. 

Už ste niekedy videli vodopád? Ako v lete príjemne žblnkoce a vytvára tak nádhernú rajskú hudbu. A čo tak vodopád, ktorý v zime zamrzne. Stekajúca voda zamrzne a vytvorí tak ľadovú stenu, za ktorú sa môžete pozrieť. Poďme spolu prebádať všetky zákutia tejto krásy.

Ako sa sem dostanete?

Váš výlet môžete odštartovať v obci Matejovce nad Hornádom. Zo železničnej zastávky je vodopád vzdialený necelé dva kilometre, vychádzkovým tempom sa sem dostaneme za 20 minút. Od vlaku pokračujete po hlavnej ceste a pri kostole sv. Kataríny odbočíte doľava.

Pokračujete ďalej po vedľajšej ceste až prídete k poľnej ceste, odkiaľ sa rovno dostanete k Šikľavej skale. Ak idete autom, auto viete odstaviť na mini parkovisku pri železničnej zastávke a odtiaľ ísť po vlastných.

Ďalšou zastávkou je Šarkanova diera. Výstup z obce Poráč k prírodne dostupnej jaskyni bude výzvou pre každého Haravarčana. No nebojte sa, výstup je vhodný pre všetky vekové kategórie. Čo sa ukrýva v jaskyni? To zistíte už sami.

K Šarkanovej diere je to jednoduchšie autom. To môžete odstaviť na konci obce Poráč, ktorá je od Matejoviec vzdialená cca 8 kilometrov.

Vašu túru začnete v strede obce pri zelenej značke, až kým prídeme k turistickej značke Pri Kríži. Odtiaľ pokračujete po červenej značke až k Šarkanovej diere.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíte?

💎Šikľavá skala

Čo sa stane ak voda stekajúca po vápencom previse v chladnom období zamrzne? Vytvorí takýto nádherný ľadový prírodný úkaz. Môžete sa ísť pozrieť ako pred ľadopád, tak aj za ľadopád a objavovať tak krásy tejto nádhery. A vedeli ste, že podľa legendy stráži v noci tento ľadopád Lesanka? Lesná víla, ktorá svojím dotykom premieňa vodu na zázračnú liečivú. Kto sa z tejto vody napije, okamžite sa vyzdraví. Tak neváhaj, bež preskúmať krásy tohto ľadopádu.

💎 Šarkanová diera

Čo sa skrýva v Šarkanovej diere? Nenechajte sa zmýliť názvom, žiadne šarkany tam nenájdeme. No predsa, podľa legendy tu niečo prebývalo. Zabýval sa tam vraj drak, ktorý túto jaskyňu strážil. Ale nebojte sa, drak ktorý stráži jaskyňu v zimnom období spí ako drevo. Neďaleko jaskyne Šarkanova diera nájdeme ešte jednu prírodnú krásu, jaskyňa Chyža, no pre verejnosť je nedostupná a uzatvorená mrežou. Tento výstup k jaskyni zvládnu bez problémov aj deti.

Pre koho je výlet určený?

  • Pre milovníkov rozprávok a poviedok
  • Malých a veľkých objaviteľov
  • Veľkých odvážlivcov

Na čo sa môžeš tešiť?

  • na krásny ľadový úkaz
  • na prechádzku aj za samotný ľadovec
  • na jaskynného draka v Šarkanovej jaskyni

Viac informácií nájdete:

Šikľavá skala

www.kosiceregion.com/sk/poi/jaskyna-sarkanova-diera/

www.porac.sk/obec/turistika/zaujimavosti/sarkanova-diera/

Možnosti stravovania na výlete:

Poráč Park relax & sport centrum, Poráčska dolina, 053 23 Poráč, tel. číslo: 0905 794 705, web: www.poracpark.sk

Hostinec Kobra, Matejovce nad Hornádom 87, 053 21 Matejovce nad Hornádom

Možnosti ubytovania na výlete:

Poráč Park relax & sport centrum, Poráčska dolina, 053 23 Poráč, tel. číslo: 0905 794 705, web: www.poracpark.sk

Chata Dáša, Poráčska Dolina, Mlynky-Slovenský Raj, tel. číslo: 0918 538 508, web: www.ubytovaniechatamadam.webnode.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross