Z Poráč Parku k Červenej skale

"Kaško, čo znamená byť skautom?"
"Skaut je pomenovanie pre človeka, ktorý sa nebojí ničoho, zvládne prežiť čas v prírode a je veľmi priateľský" vysvetľoval Kaško Majke.
"Aj ja chcem byť skautom!" kričala nedočkavo Majka.
,,Výborne kamaráti, to rád počujem, a preto vás zoberiem do Poráč parku, kde zažijeme ozajstný skautský deň."

Výlet v skratke

Výlete začnete v Poráč Parku. Zaparkovať môžete v areáli hotela Poráč park, alebo v jeho blízkosti. Hotel Poráč Park je ideálne miesto, kde sa môžete vrátiť na obed, ale taktiež sa tu dosýta vyblázniť na preliezkach, či dokonca využiť ich lezeckú stenu alebo ľadové klzisko.

V Poráč Parku sa nachádza Poráčsky banícky chodník. Súčasťou chodníka sú štôlne, ktorých je v parku viacero. Najznámejšie sú Štôlňa Pavol a Štôlňa Peter. Nájdete tu aj detský banícky areál, kde sa môžete zahrať na ozajstných baníkov.

Prístup k Červenej skale je jednoduchý a nenáročný. Môžete si zvoliť svoju trasu. Na výber sú 2 možnosti. Prvá možnosť je cesta z Poráč Parku, ktorá vedie lesnou dolinou na lesnú cestu. Druhá, menej náročná, je priamo z obce Poráč. Cesta z obce Poráč sa spojí s cestou z Poráčskej doliny.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíte?

Poráč Park

V Srdci Poráčskej doliny sa nachádza Poráč Park, kde nájdete ponuku pestrej palety relaxu na bicykloch, turistiky, športovania v telocvični i hale s ľadovým klziskom. S celou rodinkou si tam každý príde na svoje. Neďaleko hotela objavíte banícky areál, plný zaujímavých interaktívnych prvkov.

Štôlňa Peter a Štôlňa Pavol

V Poráč Parku sa nachádza Poráčska banícka cesta. V Štôlni Peter môžete nahliadnuť do sprístupnenej chodby, dlhej 120 metrov. Nechajte pocítiť atmosféru baníkov. Pred zakončením štôlne sa nachádza geologický vrt s označením Ry-20, predpokladá sa, že bol vyvŕtaný v roku 1958. Jeho hĺbka je 460 m a je uklonený na sever. 

Štôlňa Pavol na nachádza pri zelenej chate. Tá slúži v dnešnej dobe ako banícke múzeum. Táto štôlňa je nižšia ako štôlňa Peter o 15 metrov. Archeológovia predpokladajú, že obe štôlne mohli byť prepojené.

Červená skalá

Tieto skaly patria medzi chránené územie. Za chránené ho považujeme od roku 1981. Nazývame ich aj ako "stenu" Poráčskej doliny a a planiny Galmus vo Volovských vrchoch, medzi obcami Poráč a Slovinky. Okrem záverečného výhľadu na celú dolinu tu nájdete aj významné prvky fauny aj flóry.

Pre koho je výlet určený?

  • odvážnych skautov
  • milovníkom histórie a pohybu
  • pre malých a veľkých škôlkarov

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Prečo voláme Červenú skalu "stenou"?
  2. Na čo slúžili kedysi štôlne?
  3. Medzi akými pohoriami sa nachádza Poráč Park?

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia Poráč Park, 053 23 Poráč

Možnosti ubytovania na výlete:

Horský hotel Poráč Park relax & sport centrum,
Poráčska dolina, 053 23 Slovenská Republika
tel: +421 905 794 705
poracpark@poracpark.sk

Drevenica u Miloša, Poráčska dolina, 053 23 Poráč, web: https://www.rajnachatach.sk/drevenica-u-milosa/, tel. kontakt: 0918538508

Chata JURAJ Poráčska Dolina, Poráč 480, 053 23 Poráč, tel.: 0903905634

Chata Čierny bocian, 053 40 Slovinky

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross