Z Vinianskeho jazera až k Vinianskemu hradu

Leto je skvelé a keď k tomu ešte svieti celé dni slniečko, je to ešte lepšie. Avšak so silným slnkom prichádzajú aj vysoké teploty, kedy je najlepšie schladiť sa niekde pri vode. Rovnako tak aj Kaško s kamarátmi sa rozhodli zabaviť sa pri vode a vybrali sa na Zemplín k Vinianskemu jazeru, k jednému z najteplejších jazier, odkiaľ sa neskôr prejdú lesnou cestou na Viniansky hrad, pretože aj múry hradu vedia niekedy poriadne schladiť.

V blízkosti Zemplínskej Šíravy sa nachádza jedno z najteplejších jazier - k Vinianskemu jazeru , ktoré obkolesuje krásna príroda a chráni hrad nad obcou Vinné. V okolí jazera nájdete detské ihrisko, požičovňu vodných bicyklov, člnov, tí športovo nadanejší sa potešia ihrisku na plážový volejbal a futbal, či výučbe jachtingu. Pri brehu sa nachádza mnoho miest na opekanie a oddych. Tento výlet, však nemusí byť len o opaľovaní sa pri vode. Okolie jazera ponúka možnosť menších a kratších túr, či už na Viniansky hrad, týčiaci sa nad obcou alebo na zrúcaniny kostolíka pod Senderovom.

Ak si vyberiete túru na Viniansky hrad, oboznámite sa s rôznymi stredovekými remeslami, osvojíte si základy kováčstva, hrnčiarstva či tkáčstva a budete môcť obdivovať znovuobnovený 200 ročný vinič. Zo zrúcanín kostolíka pod Senderovom sa budete môcť kochať krásnym výhľadom na celú Zemplínsku Šíravu.

Tip

Odporúčame navštíviť náučný chodník Za Vinanskima Jatkami, ktorý ponúka množstvo zaujímavostí z informačných tabúľ najmä o histórii vinohradníctva v okolí obce Vinné. Vínny spolok vytvorený priamo v obci ponúka možnosť odborného výkladu a sprievodu po náučnom chodníku. Upozorňujeme však, že na tento typ prehliadky je nutné sa objednať dopredu.

Ako sa sem dostanete? 

Vinianske jazero sa nachádza v katastri obce Vinné asi 11 km od mesta Michalovce. K hradu sa dostanete pomocou žltej turistickej značky, ktorá začína pri autobusovej zastávke pri jazere. Výstup trvá približne hodinu a štvrť. Ku zrúcaninám kostolíka pod Senderovom sa viete dostať priamo od jazera Vinné po žltej turistickej značke a následne po zelenej, alebo z obce Vinné po modrej turistickej značke cez obec Hôrka a následne po zelenej turistickej značke.

Pre koho je výlet určený?

  • Milovníkov leta, tepla a vody
  • Vyznávačov vodných športov
  • Pre objaviteľov histórie

Otázky pre šikovných pozorovateľov

1. Dokážeš vymenovať aspoň 3 vodné športy? 
2. Na ktorú vodnú plochu dovidíš z hradnej vyhliadky?
3. Koľko rôznych remesiel, môžeš vidieť na hrade? 

Viac informácií

www.zemplinske-hrady.sk
www.vinne.sk

Možnosti stravovania na výlete

Hotel Vinnay - Vinianske jazero, Vinné, 0948 245 809
Penzión Prameň - Vinianske jazero 4, Vinné, 056/688 73 88
Vinianska chalupa - Vinianske jazero, Vinné, 0918 481 430
Bistro u Janka - Vinianske jazero, Vinné, 0911 109 409

Možnosti ubytovania v okolí

Hotel Vinnay - Vinianske jazero, Vinné, 0948 245 809, recepcia@hotelvinnay.sk
Penzión Prameň - Vinianske jazero 4, Vinné, 056/688 73 88, info@penzionpramen.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross