Výlet k drevenému trónu nad Gelnicou

,,Počujte... Čo keby sme vybehli na nejaký ten výlet. Pozrite sa von - už aj rastlinky sa prebúdzajú zo zimného spánku!" navrhol Maxík. "To je úžasný nápad, najlepšie bude ísť niekde, kde budeme môcť sledovať zobúdzajúcu sa prírodu naokolo. Mesto Gelnica je obkolesené nádhernými zákutiami, ktoré len čakajú na to, kedy ich navštívime." navrhla Majka. "Moji duší kamaráti mi minule spomínali, že nad Gelnicou sa vraj nachádza obrovský trón, ako pre obrov." nadhodil duch Kaško. Čooo? Tak to musíme zaraz nájsť!" nadšene zvýskli súrodenci.

Ak hľadáte nápad na zaujímavý výlet v krajine Haravara, určite musíte navštíviť Drevený trón uprostred vrchov nad Gelnicou! Ak si naň sadnete uvidíte celú Hnileckú dolinu ako na dlani! Čo viac si po zimnom oddychu priať?

Ako výlet vyzerá?

Drevený trón obrovských rozmerov sa nachádza pri chatách Gáborka a Klippberg, a tiež pri zaujímavom prameni, ktorý je asi 300 metrov západným smerom. Zo studničky vyteká veľmi železitá voda, čo jej dáva špecifickú oranžovú farbu a odkazuje na nerastné bohatstvo tunajších vrchov. 

Aj keď sa trón nachádza medzi Žakarovcami a Gelnicou, odporúčame trasu z Gelnice od Turzovského jazera. Ak si trasu budete užívať naplno a pôjdete pomaličky, bude Vám to trvať cca 3 hodinky, ak ste turisticky zdatná rodinka, viete prísť k trónu aj do 1 hodiny. K drevenému trónu sa viete dostať aj cyklotrasou, tá má však vysoké prevýšenie a je vhodná iba pre zdatných cyklistov.

Na celej trase pochodu si všímajte odtiene, ktoré sú v lese od jari do obdobia zimy, všímajte si kvitnúce kvety a stromy v jarnom období, vdychujte vôňu živice počas leta, sledujte farebné odtiene a hry farieb jesene. To všetko je podfarbené spevom vtáčikov, ktoré budú sprevádzať malých turistov po celej trase. Koncom výletu sa zastavte na lúke v Turzovskej doline nad kaplnkou Povýšenia Svätého Kríža, osviežte sa pri Turzovskom jazere a občerstvite sa v zariadení Erihof.

Pre koho je výlet určený?

  • každého, kto sa potrebuje rozhýbať po zimnom spánku
  • pre malých a veľkých turistov
  • všetkých Haravarčanov, ktorým sa nechce sedieť doma

Mapa nášho výletu:

Šťastnú cestu!

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross