Žiť ako zálesák

,,Koho by bavilo byť zavretý celé dni v izbe a pozerať do počítača?" spýtal sa mrzutý Kaško jedného dňa Maxa, keď ho opäť našiel sedieť pred monitorom.
,,Ale ty tomu vôbec nerozumieš! Ja sa hrám super hru, kde som akože zálesák a musím zvládnuť rôzne prekážky," snažil sa mu vysvetliť Max, ale neúspešne.
,,Ja ti ukážem aké je to byť ozajstným zálesákom! Zober si batoh a priprav sa na poriadne dobrodružstvo! Keď chceš byť zálesák, budeš! "

V Slovenskom raji v turistickom stredisku Čingov je pre malých dobrodruhov pripravený novootvorený lezecký areál s prvou detskou miniferratou na Slovensku dlhou až 77 metrov. Slúži nielen pre deti, ale aj pre všetkých tých, ktorí si chcú vyskúšať ferratové zaistenie pred tým, než vstúpia na skutočnú veľkú ferratu v rokline Kyseľ. Na nej sa naučíte liezť ako pavúk a mať odvahu ako ten najskúsenejší zálesák.


Noc môžete prežiť pod hviezdami v stanovom tábore Ihla, ktorý sa nachádza v národnom parku Slovenský raj, v turistickom stredisku Čingov. Pre tých, ktorí v sebe nájdu energiu, odporúčame prechádzku na najkrajšiu skalu v Slovenskom raji – Tomášovský výhľad. Fascinujúci skalný blok s dĺžkou viac než 200 m sa týči nad riekou Hornád až do výšky 146 metrov.


Lavicové skalné bloky vytvárajú unikátne terasy, z ktorých sa vám naskytne veľkolepý výhľad na územie Slovenského raja a Vysokých Tatier. Na Tomášovský výhľad vedie viacero trás, trasa z Čingova po žltej turistickej trase je vhodná pre rodiny s detmi. 

Ako sa sem dostanete? 

Miniferratu nájdete v turistickom stredisku Čingov v Slovenskom raji, ktoré sa nachádza cca 5 km od Spišskej Novej Vsi. Pár sto metrov ďalej sa nachádza stanový tábor Ihla, ktorý ponúka miesto na stanovanie, ale aj možnosť spania v chatkách. Na Tomášovský výhľad sa dostanete od orientačného stĺpu na Čingove po žltej turistickej značke. Cesta tam aj späť trvá približne dve hodiny. 

Pre koho je výlet určený?

  • Pre malých, ale aj veľkých dobrodruhov, ktorí chcú vyskúšať svoje lezecké schopnosti
  • Pre tých, ktorí nerátajú kroky do kopca 
  • Pre tých, ktorí chcú zažiť noc v prírode pod hviezdami

Otázky pre šikovných pozorovateľov

1. Ktorá známa rieka tečie v blízkosti Tomášovského výhľadu? 
2. Ako sa nazýva kovová vec, s ktorou sa prichytávame pri lezení na lano?
3. S čím okrem zápaliek a zapaľovača vieme zapáliť oheň? 

Viac informácií

www.viaferratakysel.sk
www.slovenskyraj.sk/ihla/
www.obecsenne.sk

Možnosti stravovania na výlete

Možnosti ubytovania v okolí

  • Hotel ČINGOV *** Slovenský raj, 053 11 Smižany, +421 905 316 545 / +421 53 44 33 633, hotelcingov@hotelcingov.sk
  • Chata Adrián, Čingov, 0903 057 002, cingov.adrian@gmail.com
  • Penzión Thamasy, Spišské Tomášovce, 0904 859 476, penzionthamasy@gmail.com
  • Penzión Paradise, Smižany, 0905 952 888, pensionparadise@gmail.com
  • Chata Ostrica v Slovenskom raji, Košiarny Briežok, 0911 360 088, chataostrica@gmail.com

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Hlavná 48,
040 01 Košice, Slovakia