Slnečné hodiny - Za časom na oblohe

„A toto je zasa čo?“ opýtala sa Majka. „Nefungujúca fontánka?“ posmešne dodal Maxík. „Toto je Herliansky gejzír,“ usmial sa Kaško. „Gejzír? A kde je?“ čudovali sa deti. „Musíte chvíľu počkať.“ Deti sa pozerali na tichú fontánku, okolo ktorej sa o malú chvíľu začali schádzať ľudia. "Neviete koľko je hodín? Už chcem vidieť ten gejzír!" nedočkavo poznamenal Kaško. "Minule som v rádiu započula, že sa tu pri herlianskom gejzíre postavili slnečné hodiny. Vraj uvidíme, koľko je hodín aj bez elektriny." zareagovala Majka. "Poďme sa tam pozrieť, hneď zistíme, aký je práve čas!

Dielo Čas na oblohe vytvoril autor Samuel Velebný pri dedine Herľany. Od parkoviska na sever od dediny sa vydáte krátkou prechádzkou cez park. V parku si môžete odpočinúť a počas čakania na gejzír, určite odporúčame pozrieť slnečné hodiny, ktoré bez Vás čas neukážu. Budete sa musieť postaviť na určité miesto, aby tieň ukázal čas! No nie je to zaujímavé?!

Samozrejme, nachádza sa tu Herliansky gejzír. Je to vzácny studený gejzír. Momentálne je okrem neho aktívny ešte studený gejzír v nemeckom Andernachu, na Ukrajine a ďalšie podobné gejzíry sú na Islande.

Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou. Na podobnom princípe sú založené aj tzv. analematické slnečné hodiny. Konkrétny čas vychádza z postavenia nebeských telies, no zároveň sa dá dešifrovať až s príchodom človeka. Dielo ponúka zamyslenie nad plynutím času, ale aj nad trpezlivosťou, ktorá sa zíde počas čakania na ďalšiu erupciu gejzíru.

Podobné umelecké diela v prírody vznikli celkovo na piatich miestach v Košickom kraji - Navštívte ich všetky! - https://www.umenienamieste.sk/

TIP na výlet?

Keďže sa toto umelecké dielo nachádza necelých 30 kilometrov od Košíc, určite sa hodí na zachádzku v rámci jednodňového výletu! Zároveň si v okolí môžete spraviť prechádzku na vyhliadku v Rankovských skalách. Lesnou cestou viete absolvovať ľahšiu túru s krásnym výhľadom na konci.

Kde slnečné hodiny nájdete?

Zaparkovať môžete priamo na vyznačenom parkovisku, odkiaľ je to už len kúsok pešo ku gejzíru a slnečným hodinám, ktoré sú v parčíku pri gejzíre.

Dielo Za časom na oblohe na Vás už čaká!

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross