Drevený most v Štefanskej Hute

Zaujímavé spojenie budúcnosti, prítomnosti a minulosti nájdete v malej dedinke pri rieke Hornád! Kedysi ležala v blízkosti slávneho Richnavského hradu, dnes je Štefanská Huta so zopár domčekmi pripomienkou slávnej baníckej histórie tohto regiónu.

Most do medenej huty

Kde bolo, tam bolo, za medenou, striebornou a zlatou horou... Veď to poznáte. Ale za tou medenou dodnes zostala stáť stará administratívna budova niekdajšej medenej huty z 19. storočia. Postavili ju s noblesou v klasicistickom slohu, no dnes žalostne chátra a pustne. Človek si odnáša emócie plné otáznikov a predstáv pretavených do otázky: Čo keby? O pár desiatok metrov ďalej je to  podstatne lepšie. Tam rieku Hornád preklenuje unikátny zastrešený drevený most z roku 1832 a slúži dodnes bez vážnejšieho poškodenia. Konštrukcia zo smrekového dreva dlhá 27 metrov a široká 3,50 metra je upevnená na kamenných pilieroch. Architektúra a technické riešenie mosta sú zaujímavé a neobvyklé. Jediná zachovaná stavba svojho druhu na Slovensku prešla v roku 2015 rozsiahlou renováciou podlahových foršní a bola ošetrená olejovým náterom. Medená huta a drevený most sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska.

Otváracie hodiny

Otvorené nepretržite.

Ako sa dostanete do Štefanskej Huty?

Tešíme sa na Vás!

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross