Exteriérové banícke múzeum - Gelnica

,,Jeeej, pozrite aký krásny kameň som našla!" zvolala víťazoslávne Majka.
,,To nie je len taký obyčajný kameň, Majka, to je meď, z akej sa následne vyrábali mince." vysvetľoval Kaško. ,,V Haravare sa niekedy ťažila nielen meď, ale aj zlato!"
,,Vau! Aj ja chcem ťažiť zlato a potom si z neho vyrobím prstienky a náramky," zasnila sa Majka.
,,Neblázni! V bani je ťažká práca, ver mi, viem o čom hovorím. Pracoval som v nej niekoľko rokov. Zoberiem Vás ale niekde, kde uvidíte naozajstné poklady baníctva - do Gelnice! Tam uvidíte na vlastné oči stroje, ktoré spracovali vyťaženú rudu a možno nás ujo Milo z baníckeho múzea zoberie aj do ozajstnej štôlne."

Slobodné kráľovské banské mesto Gelnica je známe svojou bohatou históriou. So svojskými prírodnými krásami a kultúrno-historickými pamiatkami, ktoré pripomínajú epochu rozkvetu tohto mesta, si i napriek modernej štvrti zachovalo starobylý ráz. Gelnicu poznáme predovšetkým vďaka bohatstvu, ktoré ukrývala v podzemí. Priamo v meste a jeho okolí sa ťažilo striebro, meď, zlato, ortuť, olovo, ale aj železná ruda. 

A práve tieto nerasty boli dôvodom na to, aby v Gelnici vybudovali exteriérovú expozíciu Banského múzea, v tesnej blízkosti štôlne Jozef. 

Exteriérové banícke múzeum je nádhernou ukážkou strojov minulých, ktoré svojou funkčnosťou pomáhali baníkom pri ich ťažkej práci. Aktuálne sa v areáli nachádza banský stroj pochwerk a replika tavnej pece na spracovanie rudy.

Otváracie hodiny

Pondelok - piatok 8:00 - 16:00 (obedňajšia pauza 12:00 - 12:30)
Vstup pre väčšie skupiny rezervujte vopred.

Vstupné

Exteriérové múzeum a Štôlňa Jozef, len na objednávku: 3€ na osobu
Banícke múzeum Gelnica:
Dospelí - 2€
Študenti, deti do 6 r., dôchodcovia, ZŤP - 1€
Výstavy - určená vlastná cena vstupného podľa charakteru výstavy

Kontakt

0907 977 236, 053/ 4821 468
Viac informácií nájdete na: Banícke múzeum

Ako sa dostanete k exteriérovému múzeu ?

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia