Geoglyf koňa pod Spišským hradom

,,Kamaráti, dnes si spravíme LandArt," vymyslel plán Kaško.
,,Lend čo?" spýtal sa nechápavo Maxík.
,,Umelecké dielo, ktoré vyrobíme čisto z prírodných materiálov, ako sú kamene, šušky, konáriky, listy... nikdy ste nepočuli o LandArte?" čudoval sa Kaško. ,,Jeden veľmi známy máme aj v krajine Haravara, konkrétne sa nachádza pod Spišským hradom a pripomína koňa. Zmena plánu, kamaráti, najskôr sa pôjdeme pozrieť na geoglyf, čo je reálny LandArt."

Kamenný geoglyf s názvom Sacred – Posvätný je umelecké dielo úctyhodných rozmerov 100 x 100 metrov sa nachádza na severnom svahu hradného kopca a je viditeľné z hlavnej cesty. Znázorňuje vyobrazenie keltského koňa, aké sa nachádza na keltských minciach, nájdených pri archeologickom prieskume na Spišskom hrade (súčasťou UNESCO pamiatok.)

Takéto mince razil v tejto lokalite keltský kmeň Kotínov. Rovnaký obrazec koňa sa nenašiel nikde inde na Slovensku. Nájdené mince sú v súčasnosti súčasťou hradnej expozície. Geoglyf koňa vytvoril austrálsky sochár Andrew Roberts. Je postavený z kusov travertínu z neďalekého lomu na Dreveníku.

Otváracie hodiny:

Geoglyf je prístupný celoročne, avšak jeho

Vstupné:

Geoglyf koňa pod Spišským hradom je prístupný celoročne a vstup nie je spoplatnený.

Ako sa dostanete ku geoglyfu?

Ku geoglyfu sa najrýchlejšie dostanete z parkoviska pod Spišským hradom.

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross