Geoturistický náučný chodník Rotenberg

Štôlne a dobývky na Rotenbergu (Červenom vrchu) patria medzi najvzácnejšie zachované relikty historického baníctva na Slovensku. Historické banské práce na vrchu Rotenberg nad Smolníckym potokom boli zahájené už v 14. storočí. Práve tento geoturistický náučný chodník predstavuje namáhavú prácu baníkov, ktorý v areáli ťažili železo-medenú rudu.

Ako sa dostanete na začiatok chodníka Rotenberg

Začiatok chodníka je situovaný pri barokovej Kaplnke sv. Jána Nepomuckého na východnom okraji Smolníka, pri ktorej sa nachádza budova budúceho Informačného centra občianskeho združenia GeoTour. Obec patrí do okresu Gelnica a od Košíc je vzdialená necelých 60 km.

Geoturistický chodník Vás zavedie na kopec Červený vrch až ku štôlňam na Rotenbergu, s pokračovaním na odvrátenú stranu kopca k starým dobývkam a pingám. Na začiatku a na konci chodníka a v blízkosti starých banských diel, sú postavené odpočívadlá s novými, alebo rekonštruovanými tabuľami. Okrem lavičiek a náučných tabúľ sú na ňom inštalované drevené stĺpiky na ktorých sú umiestnené QRC kódy s odkazom na web stránky.

Zastávky chodníka Rotenberg

1, Prechádzka značeným Geoturistickým náučným chodníkom Rotenberg.
Nespoplatnená individuálna prechádzka po modrej a žltej značke na Červenom kopci (Rotenberg), so začiatkom prechádzky v Infodome, bez sprievodcu a odborného výkladu. Informácie nájdete na informačných stĺpikoch pozdĺž chodníka, na ktorých sú umiestnené QR kódy a na informačných tabuliach umiestnených na trase. Doba trvania, 45 – 90 minút. Modrá trasa je prístupná pre všetky kategórie návštevníkov, žltá trasa je náročnejšia. Nevstupujte do starých banských diel. Odporúčame pevnú športovú obuv.
Spoplatnená prechádzka geoturistickým chodníkom so sprievodcom a odborným výkladom. Začiatok prechádzky pri Infodome, kde sa Vás ujme sprievodca. Doba trvania, cca 60 minút. Odporúčame pevnú športovú obuv.

2, Návšteva Dolnej štôlne
Spoplatnená návšteva bane so sprievodcom a výkladom. Doba trvania atrakcie cca 60 minút. Odporúčame pevnú športovú obuv. Prilbu, svetlo a plášť obdržíte na začiatku exkurzie v Infodome.

3, Návšteva historickej banskej expozície v „Alžbetke“
Doba trvania atrakcie, cca 60 minút. Začiatok atrakcie je v Infodome. V podzemných priestoroch je chladno, odporúčame si na seba niečo prehodiť.

Otváracie hodiny

Máj, jún, september, október (do 15. októbra): Piatky: 14:00, 15:15, 16:30; Soboty: 11:00, 14:00, 15:15, 16:30, Nedele: 11:00, 14:00, 15:15
Júl, august: Utorok - Nedeľa: 11:00, 14:00, 15:15 16:30

Sprievodcu si môžete objednať vopred na adrese info@geoturizmus.sk alebo na tel. čísle +420 723 216 474.

TIP na výlet?

Skvelou turistickou oblasťou je aj neďaleko situovaná lodenica a vodná nádrž Úhorná, ktorá je lákadlom na relax, kúpanie, člnkovanie, rybárčenie ale aj pre peších a cykloturistov. Spomienkou baníckej histórie, kedysi kráľovského mesta, ktorým bol Smolník, je dnes Pamätník poslednej vyťaženej rudy v podobe banského vozíka s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačkou s hrotom v kameni. Pamätník sa nachádza pred Obecným úradom a Mariánskym stĺpom, v centrálnej časti obce.

Kontakt

Web: https://geoturizmus.sk/

E-mail: info@geoturizmus.sk

Tel.: +420 723 216 474

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross