Vodná nádrž Úhorná

„To bola paráda, vykúpali sme sa do sýtosti..., aj sme sa člnkovali! A aká šíra hladina to bola na Zemplíne, ako na mori,“ s úsmevom si spomenula Majka na predošlý výlet. „Na môj vkus tam bolo príliš veľa ľudí a hluku. Ja by som uprednostnil kúpanie skôr v lese, na brehu jazera, kde by som si mohol nahodiť aj udicu a striehnuť na nejakého kapríka,“ povedal Maxík. Tu sa zasa odkiaľsi zjavil Kaško a povedal: „Žiaden problém. Zavediem vás na také miesto, o ktorom snívaš,“ povedal, vzal deti za ruky a hneď sa ocitli kúsok za malebnou banícko-drevorubačskou dedinkou Úhorná.

Jazero v Úhornej je dávnym stavebným banským dielom a umelým jazierkom. Aj preto sa správne nazýva Smolnícky tajch. Bol súčasťou vodohospodárskeho systému smolníckych baní a dodnes patrí medzi pozoruhodné doklady technickej vyspelosti tunajšieho baníctva. Zároveň patrí k najstarším vodným stavbám (z r. 1768) na východnom Slovensku. Pod jazerom je 35 m dlhá štôlňa. Tajch okrem toho zachytával aj dažďovú vodu z okolitých vrchov, čím zabránil častým povodniam a zaplaveniu banských priestorov. Sypaná hrádza je dlhá 190 metrov a vysoká 16 metrov.

Jazero Úhorná leží na polceste medzi známou pútnickou kaplnkou Panny Márie Snežnej a samotnou obcou. Napája ho Smolnícky potok a je obľúbeným miestom oddychu obyvateľov z blízkeho okolia. V posledných rokoch ho však navštevujú turisti z celého Košického kraja, ale aj dovolenkári, ktorí radi vyhľadávajú pre chvíle oddychu odľahlé miesta. Dá sa tu výborne relaxovať, kúpať, člnkovať i loviť ryby. Takisto je vynikajúcou zastávkou osvieženia pre peších aj cykloturistov. Čistá voda jazera je obkolesená hustými smrekovými lesmi. Pri jazierku stojí vynovená lodenica, kde je možné si zapožičať čln alebo kajak.

Otváracie hodiny:

Celoročne.

Vstupné:

Vstup nie je spoplatnený.

Kontakt:

Obecný úrad Smolník: www.smolnik.sk
Viac informácií nájdete na: jazero Úhorná

Ako sa dostanete k vodnej nádrži ?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross