Jazero Izra

,,Veľká láska medzi krásnou Izrou a uhorským grófom, nepriateľom jej otca, skončila na dne jazera, kde obaja odpočívajú dodnes. To je len jedna z viacerých verzií zvláštneho mena jazera Izra. Chcete tam ísť na výlet?" spýtal sa Kaško, aj keď odpoveď od zvedavých detí už tušil.

Leží v nadmorskej výške 445 m n. m. a patrí do katastra obce Slanská Huta. Zaberá plochu približne 5,1 ha a jeho maximálna hĺbka je približne 7 metrov. Vzniklo v minulosti zosuvom masívneho bloku skál a pôdy, ktoré prehradili dolinu a vytvorili tak prirodzenú hrádzu. O tom, prečo sa volá Izra, tradujú rôzne legendy. Obkolesujú ho lesy, ktoré sú plné lesných plodov, húb a rôznych liečivých a chránených rastlín. Jazero ponúka turistom relax, niekoľko zaujímavých trás do prírodných rezervácií Veľký Milič, Malý Milič a Marocká hoľa a na svoje si tu prídu aj cyklisti, rybári a hubári.

Ak sa k jazeru vyberiete pešo z obce Slanská Huta, nezabudnite si cestou pozrieť aj vojenské bunkre z I.ČSR.

Otváracie hodiny:

Jazero je voľne prístupné

Vstupné:

Bez poplatku

Kontakt:

Viac informácií nájdete tu: Jazero Izra

Ako sa dostanete k jazeru?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross