Most Sv. Gottharda v Lelesi

„Tento most tu stojí už viac ako šesťsto rokov. Je to most, po ktorom viedla stará cesta do Kráľovského Chlmca. Teda kráľovská cesta." povedal Kaško v jednom z príbehov, ktoré zažil so svojími kamarátmi.

Viete, čo musí Maxík spraviť potom, ako sa prejde po moste, aby sa stal naozajstným rytierom? Ak nie, tak si prečítajte alebo vypočujte príbeh o tom, ako naši kamaráti navštívili mesto Kráľovský Chlmec a Leles.

70 metrov dlhý a 5 metrov široký gotický most zo 14. storočia bol postavený z bridlicových andezitov z neďalekých lomov. Romantický, klenbový, históriou dýchajúci most je pravdepodobne najstarším na území Slovenska. V minulosti pod ním tieklo dnes už mŕtve rameno rieky Tisa. V 18. storočí naň mnísi z leleského kláštora umiestnili sochu sv. Gottharda, po ktorej je pomenovaný, no dnes ju tam už nenájdeme. V súčasnosti most predstavuje turistickú atrakciu, miesto vhodné na prechádzky a oddych. Nájdete ho na západnom okraji obce pri hlavnej ceste vedúcej z Kráľovského Chlmca.

Otváracie hodiny:

Most je voľne prístupný

Vstupné:

Bez poplatku

Ako sa dostanete k mostu?

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross