Račia procedúra na Turzove

,,Fíha, aké nádherné jazero! Myslíte že sú v ňom aj ryby?" nadšene začala debatu Majka. ,,Je to viac ako pravdepodobné. Vraj sú tu aj pstruhy a raky. Ak prídeme bližšie, možno ich aj uvidíme!" odvetil Kaško. ,,Raky?! Ešte som žiadneho naživo nevidel, možno sa to dnes podarí." povedal Maxík. "Vzadu za jazerom sa nachádza veľmi pekná farebná mozajka v tráve s názvom Račia procedúra. Možno sa to bude na raka podobať. Procedúra sa to volá preto, lebo v minulosti sa tu nachádzali vychýrené kúpele!" vyjasnil Kaško.
,,Super! Hneď to poďme omrknúť!"

Jarmila Mitríková vytvorila pri jazere Turzov subtílne umelecké dielo vychádzajúce zo spomienok s názvom Račia procedúra. Abstraktná kompozícia tvorená z farebných glazovaných keramických častí je osadená na brehu jazera na spôsob reliéfnej dlažby.

Abstraktný keramický reliéf zhmotňuje spomienky autorky na bezstarostné letné kúpanie na brehoch jazera Turzov. Dielo sa dá chápať aj inak – ako nostalgické oživenie zašlej slávy miestnych kúpeľov, z ktorých zostali len náznaky a ojedinelé objekty v krajine. Pôsobenie reliéfnej dlažby je nielen optické, ale aj haptické.

Dielo sa nachádza na severnom brehu jazera, ktoré je od Gelnice vzdialené zhruba tri kilometre. Z centra mesta sem vedie Náučný banský chodník. Jazero Turzov patrilo za Rakúsko-Uhorska medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská. V minulosti bolo Turzovské jazero využívané najmä ako liečebné klimatické kúpele, ktoré navštevovali najmä ľudia s chorobami dýchacích ciest a nervovými chorobami.

TIP na výlet?

Ak sa rozhodnete navštíviť landart Račia procedúra, určite odporúčame si spraviť prechádzku v blízkom okolí - nachádza sa tu viacero náučných tabúľ. Môžete si so sebou zobrať veci na piknik, keďže je tu možnosť opekať na vyhradených miestach. Ku stredisku vedie z mesta Gelnica líniový a samoobslužný banský náučný chodník s baníckym a historickým zameraním, vedie k štôlňam pod hradom, tie sú pamiatkami na ťažbu medenej rudy. Pri dedičnej Štôlni Jozef sa nachádza banský skanzen, kde môžete nájsť pečiatku to Vášho Haravarníka!

Kde sa nachádza Račia procedúra?

 Zaparkovať môžete pred bývalou Školou v prírode, prejdete vpravo okolo plota úzkou cestičkou a smerujete do lesa, kde sa pred Vami za malú chvíľu vynorí farebná mozaika tohto landartu.

Podobné umelecké diela v prírody vznikli celkovo na piatich miestach v Košickom kraji - Navštívte ich všetky! - https://www.umenienamieste.sk/

Umenie X čaká na Vašu návštevu!

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross