Zahrajte sa na baníkov v Gelnici

Kaško vyletel na jednu smutnú vŕbu, sadol si na konár, hojdal sa a rozmýšľal. Rozmýšľal aj o jednom dúšom zimnom štadióne.
V krajine Haravara je množstvo jazier a jezierok a vodných plôch a plôšok. A na jednej z nich, na Turzovskom jazere, pri mestečku Gelnica, sa každý rok robia majstrovstvá v hokeji duchov. Keď jazero zamrzne, je to najlepší zimný štadión na svete. 
Hneď vedľa jazierka bol kedysi starý hrad. Teraz je tam zrúcanina.
„Pôjdeme do Gelnice.“
„Kde?“ nechápali deti, „mysleli sme si, že sa chceš naučiť korčuľovať?!“


Celú rozprávku o tom, ako sa Kaško učil korčuľovať na Turzovskom jazere si vypočujte TU

Krajina Haravara je bohatá nielen vďaka nádherným miestam, ktoré v nej objavíte, ale aj doslova "bohatá"! V jej podzemí sa kedysi nachádzali vzácne kovy, ktoré starí Haravarčania ťažili. Išlo napríklad o meď, železnú rudu a taktiež zlato. Kaško si toto obdobie veľmi dobre pamätá. Vyberte sa po jeho stopách do kráľovského mesta Gelnice a spoznajte sami vzácnu banskú históriu krajiny Haravara.

Výlet v skratke

Počas vášho výletu si môžete zvoliť viacero cieľov - či už to bude banícke múzeum v Gelnici, banícky chodník v Žakarovciach, banícky skanzen s Dedičnou štôlňou Jozef, staré Turzovské kúpele alebo kyslíkové chodníky... je už na vás. Na každom mieste však objavíte niečo spojené s baníctvom v Gelnici. Verili by ste, že gelnické klince a reťaze boli v minulosti známe v celom Uhorsku?

Banský skanzen v Gelnici (štôlňa Jozef, pochwerk, taviaca pec)

Ak chcete na vlastné oči vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, v Gelnici máte jedinečnú príležitosť. V banskom skanzene navštívte štôlňu Jozef, pozrite si banský stroj pochwerk, historický drviaci banský stroj pochwerk, poháňaný vodou z neďalekého priezračného Turzovského jazera, a jedinečnú taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch. Tento typ pece sa inde nezachoval a zatiaľ nebol ani rekonštruovaný v žiadnej podobe, takže máte možnosť, akú nikde inde nenájdete.

Turzovské kúpele

Predstavte si vodnú hladinu, ako ju brázdia člnky, ako sa na brehu v kúpeľoch konajú koncerty a povestné Anna-bály za vyhrávania cigánskej kapely. Predstavte si miesto pri vode, kde nechýba kolkáreň ani tenisové kurty. A to všetko ešte za Rakúsko-Uhorska! Jazero Turzov patrilo medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská. Turzovské kúpele poznala celá monarchia. Schádzala sa tam šľachtická smotánka i bežný ľud, k jazeru cestovali aj hostia z Budapešti. Voda z jazera sa prevárala s ihličím a v kúpeľoch ju používali s liečivými živicami na inhaláciu. .

Náučný banský chodník v Žakarovciach 

Zoznámte sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých „kanceláriou“ bolo podzemie plné bohatých kovov. O banskej činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok a na záver aj izba tradícií a remesiel. Zabudnuté remeslo bude pre vás zážitkovým bonusom tohto výletu, plného nových poznatkov.

Tip na záver

K všetkým banským zaujímavostiam v Gelnici vás odvezie detský turistický vláčik Gelko.

Ako sa sem dostanete? 

Malebné podhorské Turzovské jazero leží v krásnom prírodnom prostredí, len asi 3 km od okresného mesta Gelnica. Vedú k nemu viaceré turistické chodníky s rôznou náročnosťou a dĺžkou. Zaparkovať môžete pred bývalou školou v prírode, prejdete vpravo okolo plota úzkou cestičkou a smerujete do lesa. Hneď pri odbočke k penziónu Erihof (pri Dolnom jazere) sa nachádza vysunutá expozícia Baníckeho múzea v Gelnici (banský skanzen) a štôlňa Jozef.

Pre koho je výlet určený?

 • všetkým malým obdivovateľom podzemných pokladov,
 • pre milovníkov banskej histórie,
 • zvedavým obdivovateľov banskej techniky.

Čo sa počas výletu dozviete?

 • ako sa v minulosti spracovávali kovy,
 • čo je to, a ako fungoval pochwerk či taviaca pec
 • ako sa pracovalo v podzemí,
 • aké prírodné poklady a ďalšie tajomné svety sú ukryté pod zemou, ako vznikli, kto ich objavil a prečo sú dôležité.

Viac informácií

Možnosti stravovania na výlete

 • Reštaurácia Tatran, Hlavná 336, 056 01 Gelnica
 • Emporio casino pizza pub, Záhradná 2, 056 01 Gelnica
 • Morning Smile CAFE, Hlavna 29 Drevená Teraska, Gelnica 05601

Možnosti ubytovania v okolí

 • Penzión pod hradom Gelnica, Banícke námestie 43, 056 01 Gelnica - 0903 646 046
 • Zlatý Orol Reštaurácia & penzión, Helcmanovce 151 05563, 055 63 Helcmanovce - 053/381 06 64
 • Penzión Erihof , Thurzovská 1822, 056 01 Gelnica - 053/482 21 38

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross