Zahrajte sa na baníkov

Krajina Haravara je bohatá nielen vďaka nádherným miestam, ktoré v nej objavíte, ale aj doslova "bohatá"! V jej podzemí sa kedysi nachádzali vzácne kovy, ktoré starí Haravarčania ťažili. Išlo napríklad o meď, železnú rudu a taktiež zlato. Kaško si toto obdobie veľmi dobre pamätá. Vyberte sa po jeho stopách do kráľovského mesta Gelnice a spoznajte sami vzácnu banskú históriu krajiny Haravara.

Verili by ste, že gelnické klince a reťaze boli v minulosti známe v celom Uhorsku? Ak chcete na vlastné oči vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, v Gelnici máte jedinečnú príležitosť. V miestnom banskom skanzene navyše funguje unikátny historický drviaci banský stroj pochwerk. Poháňa ho voda z neďalekého priezračného Turzovského jazera.

Banský skanzen v Gelnici (štôlňa Jozef, pochwerk, taviaca pec)

Vzácnosťou regiónu Spiš je, že sa tu po stáročia ťažili vzácne kovy. Tento región má bohatú banícku históriu. Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. V banskom skanzene navštívte štôlňu Jozef, pozrite si banský stroj pochwerk a jedinečnú taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch. Taviaca pec je murovaná na plošnom základe. Jej výkonnosť je ovládaná ducharom, ktorý poháňa vodné koleso. Duchar slúži na ďalší úkon hneď po drvení, tzv. prvú „špinavú“ tavbu v procese získavania medi. Výsledkom je tavný koláč, ktorý prechádza sledom tavných procesov a ďalšie spracovanie nasleduje v kováčskych dielňach. Tento typ pece sa inde nezachoval a zatiaľ nebol ani rekonštruovaný v žiadnej podobe, takže máte možnosť, akú nikde inde nenájdete.

Turzovské kúpele

Predstavte si vodnú hladinu, ako ju brázdia člnky, ako sa na brehu v kúpeľoch konajú koncerty a povestné Anna-bály za vyhrávania cigánskej kapely. Predstavte si miesto pri vode, kde nechýba kolkáreň ani tenisové kurty. A to všetko ešte za Rakúsko-Uhorska! Jazero Turzov patrilo medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská. Turzovské kúpele poznala celá monarchia. Schádzala sa tam šľachtická smotánka i bežný ľud, k jazeru cestovali aj hostia z Budapešti. Voda z jazera sa prevárala s ihličím a v kúpeľoch ju používali s liečivými živicami na inhaláciu. V dolnej časti strediska sa nachádza takzvané Spodné jazero, ktoré poskytuje možnosti rybolovu. Jazero predstavuje dokonalú lokalitu na turistiku. Kúpanie v jazere je však len na vlastné riziko. Voda je chladná a rovnako priezračná ako v tatranských plesách.

Náučný banský chodník v Žakarovciach 

Zoznámte sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých „kanceláriou“ bolo podzemie plné bohatých kovov. Žakarovce vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Časom sa ložiská vyčerpali a bane postupne zavreli. O banskej činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok a na záver aj izba tradícií a remesiel. Zabudnuté remeslo bude pre vás zážitkovým bonusom tohto výletu, plného nových poznatkov.

Ako sa sem dostanete? 

Malebné podhorské Turzovské jazero leží v krásnom prírodnom prostredí, len asi 3 km od okresného mesta Gelnica. Vedú k nemu viaceré turistické chodníky s rôznou náročnosťou a dĺžkou. Zaparkovať môžete pred bývalou školou v prírode, prejdete vpravo okolo plota úzkou cestičkou a smerujete do lesa. Hneď pri odbočke k penziónu Erihof (pri Dolnom jazere) sa nachádza vysunutá expozícia Baníckeho múzea v Gelnici (banský skanzen) a štôlňa Jozef.

Pre koho je výlet určený?

 • pre všetkých malých obdivovateľov podzemných pokladov,
 • pre škôlkarov, ale aj veľkých školákov,
 • pre milovníkov banskej histórie,
 • pre obdivovateľov banskej techniky.

Čo sa počas výletu dozviete?

 • ako sa v minulosti spracovávali kovy,
 • ako fungovala taviaca pec,
 • ako sa pracovalo v podzemí,
 • aké prírodné poklady a ďalšie tajomné svety sú ukryté pod zemou, ako vznikli, kto ich objavil a prečo sú dôležité.

Viac informácií

Možnosti stravovania na výlete

 • Reštaurácia Tatran, Hlavná 336, 056 01 Gelnica
 • Emporio casino pizza pub, Záhradná 2, 056 01 Gelnica
 • Morning Smile CAFE, Hlavna 29 Drevená Teraska, Gelnica 05601

Možnosti ubytovania v okolí

 • Penzión pod hradom Gelnica, Banícke námestie 43, 056 01 Gelnica - 0903 646 046
 • Zlatý Orol Reštaurácia & penzión, Helcmanovce 151 05563, 055 63 Helcmanovce - 053/381 06 64
 • Penzión Erihof , Thurzovská 1822, 056 01 Gelnica - 053/482 21 38

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia