Krajina Haravara je bohatá nielen vďaka nádherným miestam, ktoré v nej objavíte, ale aj doslova "bohatá"! V jej podzemí sa kedysi nachádzali vzácne kovy, ktoré starí Haravarčania ťažili. Išlo napríklad o meď, železnú rudu a taktiež zlato. Kaško si toto obdobie veľmi dobre pamätá. Vyberte sa po jeho stopách do kráľovského mesta Gelnice a spoznajte sami vzácnu banskú históriu krajiny Haravara.
Verili by ste, že gelnické klince a reťaze boli v minulosti známe v celom Uhorsku? Ak chcete na vlastné oči vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, v Gelnici máte jedinečnú príležitosť. V miestnom banskom skanzene navyše funguje unikátny historický drviaci banský stroj pochwerk. Poháňa ho voda z neďalekého priezračného Turzovského jazera.
Vzácnosťou regiónu Spiš je, že sa tu po stáročia ťažili vzácne kovy. Tento región má bohatú banícku históriu. Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. V banskom skanzene navštívte štôlňu Jozef, pozrite si banský stroj pochwerk a jedinečnú taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch. Taviaca pec je murovaná na plošnom základe. Jej výkonnosť je ovládaná ducharom, ktorý poháňa vodné koleso. Duchar slúži na ďalší úkon hneď po drvení, tzv. prvú „špinavú“ tavbu v procese získavania medi. Výsledkom je tavný koláč, ktorý prechádza sledom tavných procesov a ďalšie spracovanie nasleduje v kováčskych dielňach. Tento typ pece sa inde nezachoval a zatiaľ nebol ani rekonštruovaný v žiadnej podobe, takže máte možnosť, akú nikde inde nenájdete.
Predstavte si vodnú hladinu, ako ju brázdia člnky, ako sa na brehu v kúpeľoch konajú koncerty a povestné Anna-bály za vyhrávania cigánskej kapely. Predstavte si miesto pri vode, kde nechýba kolkáreň ani tenisové kurty. A to všetko ešte za Rakúsko-Uhorska! Jazero Turzov patrilo medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská. Turzovské kúpele poznala celá monarchia. Schádzala sa tam šľachtická smotánka i bežný ľud, k jazeru cestovali aj hostia z Budapešti. Voda z jazera sa prevárala s ihličím a v kúpeľoch ju používali s liečivými živicami na inhaláciu. V dolnej časti strediska sa nachádza takzvané Spodné jazero, ktoré poskytuje možnosti rybolovu. Jazero predstavuje dokonalú lokalitu na turistiku. Kúpanie v jazere je však len na vlastné riziko. Voda je chladná a rovnako priezračná ako v tatranských plesách.
Zoznámte sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých „kanceláriou“ bolo podzemie plné bohatých kovov. Žakarovce vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Časom sa ložiská vyčerpali a bane postupne zavreli. O banskej činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok a na záver aj izba tradícií a remesiel. Zabudnuté remeslo bude pre vás zážitkovým bonusom tohto výletu, plného nových poznatkov.
Malebné podhorské Turzovské jazero leží v krásnom prírodnom prostredí, len asi 3 km od okresného mesta Gelnica. Vedú k nemu viaceré turistické chodníky s rôznou náročnosťou a dĺžkou. Zaparkovať môžete pred bývalou školou v prírode, prejdete vpravo okolo plota úzkou cestičkou a smerujete do lesa. Hneď pri odbočke k penziónu Erihof (pri Dolnom jazere) sa nachádza vysunutá expozícia Baníckeho múzea v Gelnici (banský skanzen) a štôlňa Jozef.