Viniansky hrad

„Ja sa to snáď nikdy nenaučím!“ smutne vyhlásila Majka s hlavou zaborenou do učebnice. „Zajtra nás bude pani učiteľka skúšať o hradoch a ja som ešte na žiadnom ani len nebola.“ „Tak to je ľahká pomoc,“ zjavil sa nečakane Kaško. „Pobaľte sa, vrážame!“ Razom sa všetci preniesli na Viniansky hrad, kde ich čakalo nie jedno prekvapenie. 

Tento pozoruhodný hrad, ktorý mnohí poznajú ako Hrad nad obcou Vinné alebo Viniansky hrad je len na skok od rovnomennej obce Vinné a Vinianskeho jazera. Vznikol pravdepodobne na prelome 13. – 14. storočia a jeho dôležitou funkciou bolo strážiť cestu, ktorá viedla údolím Laborca a na sever od Haliče a Poľska. V 15. storočí bol hrad centrom michalovského panstva. Začiatkom 18. storočia po potlačení protihabsburských povstaní dali hrad zničiť, aby sa nestal sídlom vzbúrencov. Panstvo na opustený hrad zanevrelo a odvtedy hrad dlhé roky chátral. 

V súčasnosti je už však všetko inak a hrad je v neustálej rekonštrukcii. No nebojte sa, nie je zatvorený, práve naopak. Aj široká verejnosť si môže pozrieť tieto rekonštrukčné práce, pri ktorých sa používajú pôvodné stredoveké techniky a postupy. Členovia združenia Zemplínsko-užská hradná cesta, ktorí sa na obnove zrúcaniny podieľajú, pracujú v dobovom oblečení a navodzujú tú pravú hradnú atmosféru. 

Pozrieť si tak môžete kováčsku, kamenársku či drevársku dielňu ako aj neobvyklé drevené koleso slúžiace ako žeriav poháňaný len ľudskou silou. Na hrad sa navyše dostanete novou drevenou lávkou a výhľady do ďaleka vás určite ohromia. Okrem toho na hrad pravidelne zavíta aj kastelán hradu, ktorý vám v prípade, že ho stretnete, rád zodpovie na všetky otázky a taktiež vás prevedie hradom a jeho časťami.

Otváracie hodiny

Viniansky hrad je prístupný každý deň počas sezóny: máj - október 

Vstupné

Dobrovoľné, ktoré bude následne využité na rekonštrukciu hradu.

Kontakt

Viac informácií o Vinianskom hrade nájdete tu: www.zemplinske-hrady.sk 
Tel. kontakt: 0905 850 9440907 331 463 

Ako sa dostanete k hradu ?

Na Viniansky hrad (Hrad nad obcou Vinné) vedie viac ciest. Jednou z nich je výstup po žltej značke od Vinianského jazera, ktorá má dĺžku 8 kilometrov. Trasa vás najskôr prevedie vinianským lesom, kde následne prekročíte Kamenný potok. Po východe z lesa vás čaká dobre spevnená cesta, ktorá smeruje až priamo k hradu.

Najľahší je výstup z obce Vinné po modrej turistickej značke k rázcestiu Pod Vinianskym hradom (260 m n. m.), odkiaľ sa pokračuje po žltej turistickej značke na hrad.

Zaujímavosti v okolí

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross