Do podzemia Rožňavy a Gombaseku

Duch Kaško pozná hádam každý kút v krajine Haravara, a to ako nad zemou, tak aj pod ňou. Majke a Maxovi už odhalil nie jednu zaujímavú jaskyňu, priepasť alebo podzemný vrt a teraz to chce ukázať aj vám. Na tomto výlete sa veľa dozviete o zaujímavej práci baníkov. Uvidíte banský výťah, rôzne banské stroje a nahliadnete do podzemnej štôlne. V podzemnej téme môžete ešte ostať, keď z baníckeho múzea vyberiete do areálu v Gombaseku, kde prší kamenný dážď.

Výlet v skratke

Už ste niekedy jazdili na banskej železničke? Váš výlet môžete odštartovať presne takýmto zážitkom v zážitkovom centre Sentinel, kde si to môžete rovno vyskúšať. Okrem železničky, tu nájdete rôzne expozície z tohto banského obdobia.

Po vybláznení sa v banskom múzeu je ideálne presunúť sa do areálu Gombasek. V tomto areáli nájdete rôzne atrakcie - náučný chodník, okno do minulosti, vyhliadkovú vežu so zvonicou, ruiny starého kláštora, a to najpodstatnejšie - Gombaseckú jaskyňu. Nezabudnite sa dobre obliecť, v jaskyni bude zima.

Ako sa sem dostanete?

Výlet začnite v Rožňave. Na Šafárikovej ulici sa nachádza Banícke múzeum v Rožňave, kde nájdete aj zážitkové centrum Sentinel.

Z Rožňavy sa presunieme do areálu Gombasek, ktorý je vzdialený 12 minút od Rožňavy. Dostupné je dostatočne veľké parkovisko, odkiaľ je to už len na skok do jaskyne.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíme?

Zážitkové centrum Sentinel

Na potulkách krajinou Haravara možno naraziť na mnoho zaujímavých a zábavných miesta. Zážitkové centrum Sentinel ponúka bohatý náučný program v niekoľkých expozíciách, kde sú umiestnené najrôznejšie banské mechanizmy a dokonca aj banská železnička. Nájdeme tu napríklad tretí najstarší parný valec na svete. Nedávno pribudla aj nová prehliadková trasa „Banská doprava“, po ktorej vás vláčik odvezie priamo do útrob tmavej štôlne. Za zvuku banských strojov, tak zažijete autentický ruch v týchto podzemných pracoviskách.

🔦 Areál Gombasek a Gombasecká jaskyňa

Gombasecký areál ponúka rôzne zaujímavosti. Môžete tu cez špeciálne okno nahliadnuť do minulosti, prejsť sa náučným chodníkom, vyjsť na vyhliadkovú vežu či spoznať históriu Pavlínskeho kláštora. Odvážlivci môžu zdolať 87 schodov od tajomného podzemia Haravary. Razom sa ocitneme v obklopení podzemných krás Gombaseckej jaskyne.

Pre koho je výlet určený?

  • Malým aj veľkým dobrodruhom
  • Nebojácnym deťom, ktoré sa neboja výšok, tmy a netopierov
  • Zvedavcom, ktorých fascinuje jaskyniarstvo a baníctvo

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Koľko schodov musíme zdolať do jaskyne?
  2. V akej výške sa nachádza vyhliadková veža?
  3. Aké parné stroje sa nachádzajú v centre Sentinel?

Možnosti stravovania na výlete:

Pizza Piazza Grill Bar, Československej armády 23, 049 11 Plešivec, tel. číslo: 0911 214 033, web: www.pizzapiazzaplesivec.business.site

Reštaurácia U Bieleho Koňa, Kružnianska 514, 049 51 Brzotín, tel. číslo: 058 7321 620

Amadeo | Pizza & Restaurant, Zakarpatská 30, 048 01 Rožňava, tel. číslo: 0940 338 444, web: www.amadeo.restaurant

Možnosti ubytovania na výlete:

Penzion Luxury, Šafárikova 505, 048 01 Rožňava, tel. číslo: 0905 815 104, web: www.penzionluxury.sk

HOTEL Čierny Orol, Námestie baníkov 17, 048 01 Rožňava, tel. číslo: 058 732 81 86, web: http://www.ciernyorol.sk

Villa Angel, Janka Kráľa 2, 048 01 Rožňava, tel. číslo: 0905 401 888, web: www.villaangel.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross