K veži Čerešenka a do opálových baní

Tento  výlet, akoby vymyslel sám lietajúci Kaško, ktorý rád vystrája piruety, vývrty, voľnopády a ďalšie akrobatické kúsky. Výlet vás zanesie do výšok, ale aj do hĺbok krajiny Haravara. Z výšky rozhľadne Čerešenka sa pozriete na miesta, kde sa odohrala obrovská rytierska bitka a neskôr zídete až do samého podzemia, ktoré vydalo mnoho vzácnych pokladov. Ako poslednú zastávku si môžete zvoliť návštevu športového letiska v Bidovciach a pozrieť sa na ozajstné športové lietadlá.

Ako sa sem dostanete?

Vyhliadková veža Čerešenka sa nachádza neďaleko obce Čižatice, len 6 minút autom. Zaparkovať môžete na priecestí hlavnej cesty a poľnej. Odtiaľ ísť pár metrov pešo.

Opálové bane sú vzdialené od Čerešenky 22 minút autom. Auto viete viete odstaviť na kraji cesty. Poslednou zastávkou je športové letisko Bidovce, 22 minút autom. Auto viete zaparkovať na parkovisku pred vstupom na letisko.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíme?

🔭Čerešenka

Pred viac ako 700 rokmi sa na Rozhanovskom poli, len 15 kilometrov od dnešných Košíc, odohrala jedna z najväčších rytierskych bitiek. Bojovalo v nej spolu 10 000 udatných bojovníkov kráľa Karola proti bojovníkom za Omodejovcov a Matúša Trenčianskeho. V roku 2012 bola na tomto mieste postavená vyhliadková veža Čerešenka, pamätné miesto tejto bitky. Kamenná rozhľadňa týčiaca sa do výšky približne 12 metrov ponúka pohľady na celú panorámu Slanských vrchov, východnú časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou a Sopotnické vrchy. Blízko veže sa nachádza aj skutočná 150 ročná čerešňa, ktorá v svojom kmeni ukrýva vrastený  hraničný kameň Abova a Šariša.

💎 Slovenské Opálové bane

Nádherné a vzácne opály sa pred naším zrakom ukrývajú hlboko v podzemí. Vydajte sa na tajuplnú cestu a odhaľte krásu sfarbených drahokamov, ktorých čaru podľahli aj kráľovné. Čaká na vás sprevádzaná prehliadka štôlne Jozef s historickým a geologickým výkladom. Dozviete sa, ako baníci drahé kamene hľadali a ako ich z útrob zeme dostali na svetlo sveta. Adrenalínovým úsekom bude chodba bez osvetlenia, kde sa budete orientovať len hmatom. Cestou vás budú sprevádzať aj pohľady permoníkov. Kto ich poráta správne, toho čaká odmena!

🛩 Športové letisko Bidovce

Lietanie fascinuje asi každého, dospelákov aj deti. Na letisku v Bidovciach sa bližšie pozrieme na život skúsených pilotov a na to, ako to v ozajstnom leteckom hangári vyzerá.

Pre koho je výlet určený?

  • Malým aj veľkým dobrodruhom
  • Odvážlivcov, ktorí sa neboja tmy a netopierov
  • Pre milovníkov výšok a lietadiel

Otázky pre šikovných Haravarčanov

  1. Aká vysoká je veža Čerešenka?
  2. Pred koľkými rokmi vznikli unikátne opály?
  3. Aké druhy lietadiel môžeme vidieť na letisku Bidovce?

Možnosti stravovania na výlete:

Pizzeria u Slavky, Ploské 155, 044 44 Ploské, tel. číslo: 0919 126 992

Možnosti ubytovania na výlete:

Ubytovanie Pri Ceste, Budimír 302, 044 43 Budimír, tel.: 0908 980 027, web: www.ubytovaniebudimir.sk

Hotel Biele Studničky, Dargov 229, 076 61 Dargov, tel.: 056 678 37 99, web: www.hoteldargov.sk

Čo sa počas výletu dozviete?

  • zaujímavosti o vyhliadkovej veži Čerešenka,
  • históriu o Opálových baniach,
  • koľko druhov lietadiel je v Bidovciach.

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross