Múzejné potulky Zemplínom

,,Múzeá v našej krajine Haravara sú plné zaujímavých a pútavých expozícií. História dýcha zo stien kaštieľov a múzeí - dnes naše potulky venujeme tomu, aby sme sa na to v Trebišove a v Michalovciach pozreli! Už sa neviem dočkať, kedy objavíme niečo nové!" veselo povedal Kaško a pozval svojich kamarátov spoznávať Zemplín.

Výlet v skratke

Potulky začnete v Trebišovskom múzeu - kaštieli Andrássyovcov. Zaparkovať môžete popri hlavnej ceste, kde už pri vystúpení z auta uvidíte siluetu múzea.

K mauzóleu Andrássyovcov sa viete dostať pešo do 10 minút. Určite odporúčame zablúdiť do okolitého parku, kde nájdete veľa druhov rastlín a stromov!

Michalovce sú od Trebišova autom vzdialené približne 30 minút. Zaparkovať môžete za Rímskokatolíckym kostolom.

Mapa nášho jednodňového výletu

Ako potulky vyzerajú?

Múzeum v Trebišove

Múzeum v Trebišove nádherný klasicisticko-barokový kaštieľ, ktorý dal postaviť gróf Imrich Csáky v roku 1786. Ako materiál na stavbu použili čiastočne ruiny z hradu Parič. Išlo o reprezentatívne sídlo, no využívalo sa aj ako lovecký kaštieľ. V minulosti majitelia kaštieľa organizovali veľkolepé hony na líšku. Teraz inventár múzea zahŕňa veľa zaujímavých expozícií. Uvidíte tu históriu rodiny Andrássyovcov,a zároveň spoznáte aký bol život na panstve.

Maúzoleum Andrássyovcov v Trebišove

Mauzóleum Grófa Júliusa Andrássyho patrí medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove. Toto mauzóleum bolo postavené v roku 1893 a to podľa projektu nemeckého architekta Arthura Meininga v neogotickom slohu. Sarkofág je dielom budapeštianského sochára Juraja Zalu z rokov 1893 – 1895.

Zemplínske múzeum v Michalovciach

Kaštieľ v Michalovciach je asi najkrajšia pamiatka v celom meste. Bola to pôvodne bloková gotická stavba, strážiaca most cez rieku Laborec. Múzeum vystavuje viacero zaujímavých expozícií - treba určite spomenúť sakrálnu expozíciu, či stálu výstavu diel maliara Jozefa Teodora Moussona.

Pre koho je výlet určený?

  • škôlkarom a školákom, ktorí radi spoznávajú nové miesta
  • všetkých Haravarčanov
  • pre malých a veľkých nadšencov histórie

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Aký grófsky rod mal svoje sídlo v kaštieli v Trebišove?
  2. Čo je to mauzóleum?
  3. V ktorom múzeu je stála expozícia Jozefa Teodora Moussona?

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia Ponorka, Škultétyho 2281, 075 01 Trebišov, tel. číslo: +421 918 985 386

Rosso Italian Restaurant & Pizza, Kostolné námestie 8, 071 01 Michalovce, tel. číslo: +421 940 947 147, web: www.rossorestaurant.sk

Možnosti ubytovania na výlete:

Hotel Zemplín, Ul. M. R. Štefánika 861, 075 01 Trebišov, tel. číslo: +421 915 855 342, web: wwww.hotelzemplin.sk

Hotel Mousson, Ul. T.J. Moussona 1, 071 01 Michalovce, tel. číslo: +421 918 185 185, web: www.hotelmousson.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross