Po stopách rodu Andrássyovcov

Ocitli sa v miestnosti plnej nástrojov. Boli tu klavír, husle, violy, gitarka a akési zvláštne trúbky a bubny, čo vyzerali ako kotly na varenie guláša.

„Tak, Maxík, vyberaj a ty, Majka, si môžeš obuť svoje baletky.“

„To je nádhera,“ nadšene šepkala Majka. 

Maxík len tíško otvoril ústa a hľadal nejaký vhodný nástroj.

„To je hudobný salón. Tu kedysi sedela stará pani Františka Andrássyová a dávala hodiny hudby svojim deťom a ich kamarátom.

Pamätáte ako Majka, Maxík a Kaško objavovali hudobný salón a zákutia hradu Betliar? Našli knižnicu a zhodli sa, že je to tá najkrajšia v celej krajine Haravara. Inšpirujte sa ich dobrodružstvom a vyrazte na výlet do kaštieľov a hradov.

Čo na výlete uvidíte?

Vaše putovanie po stopách Andrássyovcov odštartujte v Krásnohorskom podhradí, priamo pri mauzóleu rodu Andrássyovcov, romantickom mieste, kde si panovníci a grófky sľúbili večnú lásku.

Ďalším miestom, kde žili panovníci a grófky, je Krásna Hôrka. Z dôvodu rekonštrukcie hrad nie je verejnosti prístupný, no jeho veľkosť si môžete obzrieť už z diaľky.

Na záver vášho výletu po Gemeri, odporúčame návštíviť najkrajší kaštieľ v celej krajine Haravara. Kaštieľ Betliar sa hrdo pýši svojou mohutnou romantickou stavbou, vodopádom a anglickým parkom pred kaštieľom.

Ako sa sem dostanete?

Začnite v obci Krásnohorské Podhradie, kde sa nachádza Mauzóleum Andrássyovcov. Zaparkovať môžete oproti mauzóleu pri informačnom centre, kde je možné zakúpiť si aj vstupy do mauzólea.

Cestou ku kaštieľu Betliar uvidíte po pravej strane hrad Krásna Hôrka, ktorá sa hrdo pýši na hradnom kopci. Poslednou zastávkou je kaštieľ Betliar, ktorý je vzdialený od Krásnej Hôrky 17 minút autom.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíte?

🔭Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí

Mauzóleum, ktoré sa nazýva aj Slovenský Tajmahal, dal postaviť gróf Andrassy po smrti svojej manželke, ako znak jeho lásky. Vo vnútri mauzólea sú uložené sarkofágy, ktoré sú z bieleho mramoru a na dominantný oltár na tomto krásnom mieste. Nebudete vedieť, kam skôr pozerať.

💎 Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka sa mohutne pýši na vysokom kopci a môžete ho vidieť už z diaľky pri prechádzaní okolo. Hradné steny sú plné histórie a poviedok o významných rodoch, ktoré hrad vlastnili: Máriássyovci, Bebekovci a Andrássyovci. Aktuálne je hrad v rekonštrukcii a verejnosti nie je prístupný.

🛩 Betliar

Betliar je najnavštevovanejší a aj najkrajším kaštieľom v krajine Haravara. Nachádza sa na okraji rovnomennej obce Betliar a je obklopený nádherným anglickým parkom so vzácnymi drevinami, romantickými stavbami či vodopádom. Kaštieľ Betliar sa zachoval s pôvodným vybavením. Poslední majitelia v ňom nechali všetky svoje poklady, ktoré si doniesli zo svojich ciest po celom svete.

Pre koho je výlet určený?

  • Pre milovníkov rozprávok a poviedok
  • Pre pravých rytierov
  • Pre malých a veľkých škôlkarov

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Aké rody vlastnili hrad Krásna Hôrka?
  2. Čo sú to sarkofágy?
  3. Z akých rôznych krajín sú suveníry v Betliari

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia a penzión Contesa, Hradná 158, 049 41 Krásnohorské Podhradie, tel. číslo: 0911 900 539, web: Penzión Contesa

Koliba Soroška, Soroška, 049 42 Lipovník, tel. číslo: 0903 720 714

U železného grófa, Rožňavská 635, 049 41 Krásnohorské Podhradie, tel. číslo: 058 732 99 80

Možnosti ubytovania na výlete:

Penzion Luxury, Šafárikova 505, 048 01 Rožňava, tel. číslo: 0905 815 104, web: www.penzionluxury.sk

HOTEL Čierny Orol, Námestie baníkov 17, 048 01 Rožňava, tel. číslo: 058 732 81 86, web: www.ciernyorol.sk

Penzión Konský dvor, Kružnianska 514, 04951 Brzotín, tel. číslo: 058 732 16 20, web: www.konskydvor.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross