Za príbehmi vodného mlyna a Husitského kostolíka

Blízko Zádielskej tiesňavy, miesta, kde chodieva Kaško na naháňačku s Košickým vetrom, v doline rieky Čremošná, nájdete pár drobných dediniek so zaujímavými pokladmi. V Kováčovej sa ukrýva skutočný Vodný mlyn, ktorý bol vychýrený v celom okolí. V susednej obci Lúčka, zas objavíte nádhernú zrúcaninu Husitského kostolíka a váš výlet môžete ukončiť v stredovekej sýpke, Granárium.

Výlet v skratke

Nechajte sa inšpirovať výletom, počas ktorého zažijete veľa zážitkov a získate obrovské množstvo informácií. Váš výlet odštartujte v gemerskej obci Kováčová pri Rožňave, kde spoznáte príbeh vodného mlyna, ktorý sa zachoval v takmer nepoškodenom stave. Jeho bohatý interiér, funkčné mlynské koleso a lámačka konope zaujme nielen deti. Súčasťou mlynu je aj malý bar s občerstvením, kde si môžete posedieť a vychutnať si kávu či kofolu v príjemnom prostredí. Z Kováčovej je to len na skok k Husitskému kostolíku, kde môžete nahliadnuť medzi jeho múry. Je opradený rôznymi príbehmi, no len niektoré sú pravdivé. Každý výlet by sa mal skončiť sladko a chutne, a práve návšteva stredovekej sýpky - Granária vám tú správnu bodku za výletom dá.

Ako sa sem dostanete?

Vodný mlyn sa nachádza v malebnej obci Kováčová. Z hlavnej cesty, pri autobusovej zastávke treba odbočiť doľava na vedľajšiu cestu. Vodný mlyn sa nachádza približne 50 metrov od autobusovej zastávky. Parkovať môžete pri mlyne.

Následne sa presuňte do obce Lúčka, ktorá je vzdialená od obce Kováčová približne 5 minút autom. Kostolík sa nachádza na kopci, konkrétne na hornom konci obce. Z cesty sú vybetónované schody a chodník, ktorými sa dostanete až na cintorín. Pokračujte ďalej až sa dostanete ku kostolíku.

Do obce Jablonov nad Turňou, kde sa nachádza Granárium, sa dostanete 20 minútovou cestou autom. Z hlavnej cesty odbočíte doprava, pokračujte po vedľajšej ceste približne kilometer, až kým neprídete ku Granáriu. Parkovať môžete pri areáli Granária. Návštevu Granária je potrebné si objednať.

Čo uvidíte?

💧Vodný mlyn v Kováčovej   

Ako určite deti vedia, na poli rastie obilie, z neho sa melie múka a z múky sa pečie chlebík a koláče. Avšak, viete ako funguje ozajstný vodný mlyn? Prečo potrebuje vodu a ako fungujú ozubené kolesá? Na všetky zvedavé otázky vám odpovie majiteľ zrekonštruovaného vodného mlynu, ktorý kedysi slúžil aj slávnej rodine Andrássyovcov z hradu Krásna Hôrka.

Husitský kostolík v Lúčke

Na magickom návrší nad obcou Lúčka, sa ponúka krásny panoramatický výhľad na okolie. Najlepšie sa pozoruje z kamenného obranného valu zakonzervovanej ruiny husitského kostolíka. Počas 1. svetovej vojny kostolík čiastočne vyhorel a žiaľ už ho nikdy neobnovili.

🍞 Granárium

V Jablonove nad Turňou stála už v stredoveku sýpka, kde sa uskladňovalo obilie a mnohé ďalšie produkty, ktoré sa panovníkovi odovzdávali z toho, čo sa urodilo a vyrobilo. Dnes je miestom oddychu. Rodinná farma s vinicou, penziónom a vlastnou reštauráciou je zárukou dokonalého gastronomického zážitku. A to nie je všetko! Deti nájdu v rozprávkovom kráľovstve domček slimáčika Kraska, hojdačky, šmykľavky a neobmedzený priestor na behanie a šantenie. 

Pre koho je výlet určený?

  • Milovníkom histórie a technických pamiatok
  • malých rytierov a princezné
  • pre všetkých hladných Haravarčanov

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Čím je poháňaný mlyn?
  2. Kto to boli Husiti?
  3. Čo sa uskladňuje v sýpke?

Viac informácii nájdete:

www.granarium.sk

Možnosti stravovania na výlete:

Koliba Soroška - Soroška, 049 42 Lipovník, tel.: 0903 720 714

U železného grófa - Rožňavská 635, 049 41 Krásnohorské Podhradie, tel.: 058 7329 980

Contesa Reštaurácia a penzión - Hradná 158, 049 41 Krásnohorské Podhradie, tel.: 0911 900 539

Možnosti ubytovania na výlete:

Reštaurácia a penzión Contesa - Hradná 158, 049 41 Krásnohorské Podhradie, tel.: 0911 900 539

Penzión Adriana - č. 101 utca 101, 049 45 Krásnohorská Dlhá Lúka, tel.: 058 7327 393

Penzión Réva - Turňa nad Bodvou 654, 04402, tel.: 055 4666 245

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross