Zo Spišského hradu ku skalnému mestečku

,,Hrady v krajine Haravara sú čarovné a magické. Počkajte až navštívime Spišský hrad, to budete pozerať!"
"Už sa neviem dočkať!" povedala nadšene Majka.

Výlet v skratke

Váš výlet začnete na Spišskom hrade. Zaparkovať môžete na parkovisku pod hradom. Z parkoviska na hrad je to 5 minút chôdzou.

Neďaleko Spišského hradu sa nachádza skalné mestečko Dreveník. Auto môžete nechať na parkovisku pri Spišskom hrade a odtiaľ 15 minútovou schôdzou. Druhá možnosť je zaparkovať v dedine Hodkovce a odtiaľ pokračovať po zelenej značke, alebo z mesta Spišské Podhradie po žltej turistickej značne.

Ku kostolnej veži Miloj je to 17 minút autom. Zaparkovať môžete na poli.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíte?

Spišský hrad

Spišský hrad je unikátna stredoveká hradná zrúcanina, ktorá sa majestátne vypína na vrchole travertínovej kopy. Je dominantou širokého okolia a jednou z najcennejších historických pamiatok celej krajiny. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. 

Skalné mesto Dreveník

Skalné mesto Dreveník je najväčšie travertínové územie na Slovensku. Láka puklinovými jaskyňami, skalnými útvarmi, roklinami a dokonca aj priepasťami. Najznámejšími z nich sú roklina Peklo a Kamenný raj. Kamenný raj tvoria skalné útvary pripomínajúce veže. Kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. 

Miloj

Bývalá kostolná veža sa nachádza na poli medzi obcami Jamník a Spišský Hrušov. Pri pohľade na vežu vás napadnú otázky: Aká je história veže? Prečo je práve tu? Táto veža je posledným viditeľným pozostatkom zaniknutej obce Miloj. Dedinka Miloj zanikla v období 16. storočia. A prečo zanikla obec Miloj? Nemala žiaden výdatný zdroj vody, a tak boli ľudia nútení opustiť domovy a presídliť sa inde.

Pre koho je výlet určený?

  • veľkým škôlkárom a školákom, ktorým nelení
  • milovníkom histórie a pohybu
  • pre malých a veľkých hradných rytierov

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Na aký zoznam svetových pamiatok je zapísaný aj Spišský hrad?
  2. Čo pripomína skalný geoglyf, postavený na lúke pred Spišským hradom?
  3. Aké vysoké sú steny skalných chodieb v kamennom mestečku Dreveník?

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia Dreveník, Mariánske námestie 20, 053 04 Spišské Podhradie, tel. číslo: 053/451 10 00, web: www.restauraciadrevenik.sk

Starý Dvor Pizza Reštaurácia, Palešovo námestie 203/11, 053 04 Spišské Podhradie, tel. číslo: 0907 440 761, web: www.stary-dvor-pizza-restauracia.business.site

Reštaurácia "U kastelána", Palešovo námestie 47, 053 04 Spišské Podhradie, tel. číslo: 0918 474 101, web: www.ukastelana.eu

Možnosti ubytovania na výlete:

Penzión Podzámok, 28, Podzámková 423, 053 04 Spišské Podhradie, tel. číslo: 053/454 17 55, web: www.penzionpodzamok.eu

St. Martin penzión, Spišská kapitula 672/15, 053 04 Spišské Podhradie, tel. číslo: 0948 957 977, web: www.stmartin.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross