Choďte už do Hája!

,,Raz bude zo mňa ozajstná tanečnica alebo herečka!" vyhlásila Majka a ďalej sa krútila v izbe.
,,A v akom filme by si hrala?" spýtal sa jej brat.
,,No predsa v takom o princeznách," odpovedala Majka rozhodne.
,,Keby som bol herec ja, hral by som v dákom akčnom trháku," vyhlásil Max a skočil z postele ako pravý kaskadér.
,,Vedeli ste o tom, že v Haravare sa natáčal slávny hollywoodsky trhák?" spýtal sa ich znenazdajky Kaško.
,,Čoooooooo? Kde?" zvedavo priskočili deti k duchovi a ten veľmi dobre vedel, kde ich zoberie na najbližší výlet.

Preneste sa do dávnej histórie a pozrite si stredoveké stopy po kolesách vozov, ktoré sú viditeľné v skalnom podloží, ale aj čiastočne zachovanú cestu, ktorou bol sprístupnený stredoveký Turniansky hrad. Videli ste už anjela s odlomeným krídlom? Aj takou jedinečnosťou vyniká obec Háj, odkiaľ je to už len na skok ku krásnym Hájskym vodopádom.

Turniansky hrad

Chceli by ste dostať do daru hrad? Turniansky hrad bol postavený v 14. storočí po tatárskom vpáde; slúžil ako strážny hrad na ochranu cesty z Gemera na Spiš. Hrad a jeho okolie dostal predchodca rodu Tornayovcov ako odmenu za služby, ktoré preukázal práve pri obrane krajiny počas vpádu Tatárov do Uhorska. V listinách sa uvádza, že to bolo v roku 1357. Po vymretí rodu Tornayovcov boli majiteľmi hradu Bebekovci, potom Imrich Zápoľský, ktorý kúpil hrad v roku 1476. Príslušníci jeho rodu ho aj s okolitými majetkami vlastnili do roku 1531. Turecké vojská aj napriek veľkej pevnostnej sústave hrad v roku 1652 obsadili. Najvyšší múr s okennými otvormi je pozostatkom gotického paláca, ktorý bol príbytkom hradného pána. Medzi vežou a palácom sa nachádzalo hradné nádvorie. V dolnej, západnej časti je najvýraznejším objektom bastión so širokými múrmi a mohutnými strieľňami. Dodnes sú z hradu zachované niektoré bašty, múry opevnenia, strieľňa, paláce a štvorhranná veža. Trasa je nenáročná, no v poslednej časti prístup k hradu trochu sťažujú skaly. 

Socha anjela v Háji

Pri potulkách po východnom Slovensku je možné naraziť na rôzne kuriozity. Jednou z nich je aj socha anjela v obci Háj. V súčasnosti je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ku ktorej sa dostanete úplne ľahko. Vidno ho už z diaľky a cestu k nemu naznačujú i smerové šípky v obci. Na východe sme už našli všeličo, ale niektoré veci dokážu naozaj prekvapiť. Táto 15-metrová socha anjela z amerického filmu Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines, 2001) je vyrobená z polystyrénu a potiahnutá laminátom. Ide o rekvizitu, ktorá tu ostala po natáčaní filmu. Socha sa vo filme objavila v napínavej záverečnej scéne s Owenom Wilsonom. Akčný film natáčali v roku 2000 v Slovenskom krase. Vo filme sa boje odohrávali v Juhoslávii, na Slovensku zasa po dokončení nakrúcania „bojovali“ o sochu anjela tri obce, ako čítame na informačnej tabuli. Háj tento zápas napokon vyhral, lebo vraj ponad obec vedie Anjelská cesta. Na tabuliach sa dozviete všetko podstatné. Napríklad aj to, že v súlade s témou akčného filmu anjel vyzerá, ako by mu niekto časť jeho tváre i polovicu tela rozstrieľali guľometom. Na zemi vedľa neho leží odlomené krídlo.

Hájske vodopády

Neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava nájdete pozoruhodné, prírodou vytvorené miesto, a to Hájske vodopády, inak nazývané aj Vodopády Hlboký jarok. Ide o jedno z najpôsobivejších zákutí Slovenského krasu. Voda sa tu valí z výšky 1 až 7 metrov z travertínových hrádzí vytvorených potokom Garádics. V zimnom období vodopády často zamrznú, a tak vytvárajú nádherné ľadové steny a cencúle. Dĺžka Hájskej doliny a krasovej tiesňavy je približne 6,5 km. Aj keď prevýšenie medzi obcami je asi 400 metrov, cesta v smere na Hačavu je nenáročná, iba s miernym stúpaním. Pri Veľkom Hájskom vodopáde môžete nájsť altánok, lavičky a ohniská. Lavičku nájdete aj pri Strednom Hájskom vodopáde. Najlepšie je absolvovať prechádzku lesom popri potoku. Hájske vodopády nie sú len dielom prírody, ale aj dielom ľudských rúk, pretože v miestach Hájskej doliny sa nachádzali v minulosti malé travertínové bane a lomy. 

Ako sa sem dostanete? 

Zrúcanina Turnianskeho hradu je veľmi dobre dostupná. Pohodlne sa sem dostanete z obce Turňa nad Bodvou. Auto môžete zaparkovať pri Reštaurácii pod hradom, odkiaľ vás značenie navedie priamo na turistickú cestu. Ďalšou alternatívou je spraviť si výlet z obce Háj po žltej značke. Pre akčnejších ľudí je možnosť spraviť si túru zo Zádielskej doliny. Vedie tam modrá turistická značka. Väčšina trasy potom vedie k hradu po hrebeni Zádielskej planiny. Výstup k hradu začína v obci Turňa nad Bodvou na parkovisku oproti rybníku. Sochu určite neminiete ani ak pôjdete po žltej značke smerom z Turnianskeho hradu k Hájskym vodopádom. Monumentálna socha dostrieľaného anjela s odlomeným krídlom stojí na okraji malého obecného cintorína.

Pre koho je výlet určený?

 • pre všetkých malých dobyvateľov stredovekých hradných komplexov,  
 • pre nenáročných turistov, malých aj veľkých,  
 • pre milovníkov hudby vodopádov.

Čo sa počas výletu dozviete?

 • prečo stál na turnianskom kopci hrad, 
 • ako asi vyzeral a na čo slúžil gotický palác, 
 • ako zletel do obce Háj anjel a prečo tu zostal navždy chrániť miestnych. 

Viac informácií

Možnosti stravovania na výlete

 • Penzión Réva, Turňa nad Bodvou 654, 04402
 • Fortuna, Sídlisko Cementár, 690/1, 044 02 Turňa nad Bodvou
 • Reštaurácia Pod Hradom, Ulica Gyűr 565, 044 02 Turňa nad Bodvou

Možnosti ubytovania v okolí

 • Penzión Réva, Turňa nad Bodvou 654, 04402 - 055/466 62 45
 • Zádielska dolina - Ubytovanie, Zádiel 16, 044 02 Zádiel - 0911 134 806
 • Granárium, Jablonov nad Turňou 137, 049 43 Jablonov nad Turňou - 0905 981 918

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross