Po stopách zvierat krajiny Haravara

"Aké skvelé by to bolo mať doma domáce zvieratko..." zamyslela sa Majka. "Čo to je za nápad? O také zvieratko sa treba poriadne starať. Treba ho kŕmiť a venovať sa mu. To nie je len tak." vážne odvetil Maxík. "V našej krajine Haravara určite nájdeme nejaké zaujímavé miesta, kde by sme mohli byť ku zvieratkám na dosah ruky. Možno si ich budeme môcť obzrieť zblízka, čo vy na to?" navrhol Kaško. "To by bolo super. Poďme na to!"

Pre koho sú odporúčania určené?

  • pre každého Haravarčana, čo má rád zvieratká
  • pre deťúrence, ktoré chcú vidieť zvieratká naživo
  • pre všetkých, kto chce navštíviť zaujímavé miesta v krajine Haravara

Zoologické záhrady v krajine Haravara

Kde sa dá lepšie začať putovanie po stopách zvierat, ako v zoologickej záhrade! V našej čarovnej krajine Haravara nenájdete len jednu, ale rovno dve zoologické záhrady! V oboch čakajú rozmanité zvieracie druhy na tvoju návštevu! Nájdete v nich levov, orangutanov, veľa druhov exotických vtákov a iné zaujímavé zvieratká!

ZOO Košice má ako jediná na Slovensku vybudovaný botanický náučný chodník, ktorý vás priučí mnohým zaujímavostiam zo sveta flóry a fauny. ZOO Košice je najväčšou ZOO na Slovensku. Leží v prímestskej časti Košice - Kavečany. Je umiestnená v lesnom prostredí a sprístupnená od roku 1986. Priamo pri ZOO sa nachádza ďalšia atrakcia pre mladých nadšencov zvieratiek, avšak trochu historických. Nájdete tu DinoPark s desiatkami statických aj ozvučených modelov dinosaurov v životných veľkostiach.

V ZOO Spišská Nová Ves nájdete okolo 300 zvierat a 90 zvieracích druhov z celého sveta. V ZOO sa nachádzajú 2 detské ihriská. Súčasťou ZOO v Spišskej Novej Vsi je aj celoročne otvorený pavilón AQUATERRA s akvarijnými a teráriovými živočíchmi a ZOO-shop. Táto ZOO zároveň figuruje v rebríčku zoologických záhrad ako najmenšia na Slovensku!

Farmy a ranče

Ak aj ty patríš k milovníkom zvieratiek a nebojíš sa k nim prísť na dosah ruky, máme tu pre teba kopu možností! Jednou z nich je Kontaktná farma Sabačik. Nájdete tu napríklad lamy, škótsky dobytok, ovečky, prasiatka, koníky a množstvo ďalších. Možnosť vstupu je potrebné si dopredu rezervovať a je bezplatné. Je možné však dobrovoľne prispieť na krmivo pre zvieratká!

Ak zablúdite viac na východ od hlavného mesta krajiny Haravara Košíc, pri vodnej nádrži Zemplínska Šírava nájdete Ranč Klokočina!

Neoddeliteľnou súčasťou areálu je farma, na ktorej trvalo žije viac ako 150 zvierat, nerátajúc rybičky v akváriu a v jazierku. Nájdete tu kozy, ovce, mini kone alebo aj lamy, a mnohé iné zvieratá. 

Novinkou na ranči je od zimy 2022 Virtuálny svet zvierat, ktorý vás vďaka virtuálnym okuliarom prenesie behom sekundy na savanu, do pralesa, Antarktídy či pod morskú hladinu. Interaktívnym ovládaním môžete zvieratká privolať, otáčať ich, virtuálne ich nakŕmiť, ale taktiež ich označiť, čím o nich získate bližšie informácie. Pre hladošov je k dispozícii bufet s občerstvením.

Na opačnej strane krajiny Haravara sa nachádza Ranč pod Ostrou Skalou. Nájdete tu dokonalú prírodu, krásne kone a viacero možností stále viac vyhľadávanej agroturistiky. Ranč ponúka predovšetkým výuku jazdy na koni a pre náročnejších zákazníkov organizuje aj jeden alebo viac dňové výlety na koni s možnosťou táborenia v prírode. V ponuke je zahrnutá aj výučba westernového jazdenia a názorné ukážky. Ak si fanúšik cyklistiky, v okolí nájdeš množstvo cyklotrás a môžeš sa vydať po stopách zvierat priamo po vlastnej osi!

Prírodné areály v krajine Haravara

Ak máš okrem zvieratiek rád aj rastlinky, návštevou Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach určite neminieš cieľ! Tento botanický areál e rozlohou najväčšou botanickou záhradou na Slovensku. Verejnosti je sprístupnená už od roku 1950. Spolu sa tu nachádza takmer 4 000 rastlinných druhov, čím sa radí medzi najvýznamnejšie záhrady v strednej Európe. 

Aj pre nadšencov vtáctva má krajina Haravara v rukáve schované riadne klenoty! Ak si ešte nebol na Senianských rybníkoch, tieto teplé dni ti určite dajú príležitosť to napraviť! Tento vtáčí raj je jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít strednej Európe, ktorú tvorí sústava rybníkov, predstavuje mimoriadne cenné a významné územie z dôvodu výskytu vodného a pri vode žijúceho vtáctva. Územím prechádza náučný chodník s desiatimi zastávkami začínajúci v obci Iňačovce. Zaujímavými sú vahadlová studňa a pozorovacie veže, z ktorých možno sledovať vtáctvo.

V prípade, že máš rád medík, návšteva Ekovčelnice v Hrabušiciach bude pre teba to pravé! V areáli nájdeš veľa informačných tabúľ so zaujímavosťami zo sveta včeličiek. Nachádza sa tu aj aj apidomček, oddychové miesto a ohnisko. Apiterapiu si v apidomčeku môžete vyskúšať aj sami. Stačí si vďaka automatu zaplatiť vstup a vychutnať si bzukot včiel z bezpečnej blízkosti. Vedeli ste, že počúvanie bzukotu včiel či inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa má liečivé účinky? Príďte si túto atmosféru vychutnať aj vy.

Zvieratká sa už na teba tešia!

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross