Výlet za Dobšinského rozprávkami

Viete, prečo sa krajina Haravara volá Haravara? Je to pre jej význam. Slovo Haravara totiž znamená radostný krik detí, presne taký, aký vydávajú deti počas výletov. Vo svojich rozprávkach slovo "haravara" používal aj náš najväčší rozprávkar - Pavol Dobšinský, alebo aj Paľko či Emanuel, ako ho Kaško zvykol volať jeho druhým menom. Do obce Slavošovce - rodiska Emanuela, teda Paľka, sa môžete vybrať s Kaškom a jeho kamarátmi v jednom z ich príbehov, alebo sa tam vydáte sami a zistíte, či sa v Slavošovkom tuneli naozaj objavia víly či škriatkovia.

Soľ nad zlato, Popolvár, O troch grošoch, či Ako išlo vajce na vandrovku. Tieto rozprávky by malo poznať každé dieťa. Čo tak sa dozvedieť niečo viac aj o človeku, ktorý ich napísal? Pavol Dobšinský sa narodil v malom dome uprostred obce Slavošovce, kde budete môcť obdivovať miesta a predmety, ktoré boli súčasťou života a formovali nášho azda najznámejšieho tvorcu rozprávok. Uvidíte napríklad originálnu Dobšinského fajku.

Okrem jeho rodného domu sa v dedine nachádza aj Dobšinského rozprávkáreň, plná výjavov z Dobšinského pútavých rozprávok, preliezok či altánkov, v ktorých sa môže zabaviť celá rodina.

A aká by to bolo rozpravkáreň, keby ste v nej nenašli vstup do ďalšieho sveta - do krajiny úplnej tmy - starého Slavošovského tunela, dlhého 2,4 kilometra. Tu zažijete adrenalínový zážitok a po vypnutí bateriek aj absolútnu tmu. Budete sa cítiť ako v jaskyni, ktorú však nevytvorila príroda, ale šikovné ruky kremnických kamenárov.

Teplé lúče slnka si bude potrebné užiť čo najdlhšie, pretože o pár stoviek metrov ďalej vás na kratšiu chvíľu ochladí druhý tunel – Koprášsky, menší a kratší brat Slavošovského tunela s dĺžkou 250 metrov. Na jeho druhej strane vás ale čaká viadukt - starý nevyužitý železničný most, vysoký 36 metrov.

Tip

Na prehliadku tunelov si odporúčame vziať silné baterky, aby sa náhodou nejaký malý dobrodruh nestratil v tme.

Ako sa sem dostanete? 

Obec Slavošovce sa nachádza 22 kilometrov od mesta Rožňava. V nej nájdete v blízkosti evanjelického kostola rodný dom Pavla Dobšinského. Cesta k prvému tunelu je výborne označená, preto tu ťažko zablúdite. Pred Slavošovským tunelom je vybudovaná Dobšinského rozprávkareň, ktorá je ideálnym miestom na hranie sa pre deti. Po zdolaní prvého tunela nájdete o približne pol kilometra ďalej vstup do druhého Koprášskeho tunela. Po zdolaní týchto dvoch tunelov na vás čaká na konci trasy Koprášsky viadukt. Celá trasa zo Slavošoviec a naspäť sa dá stihnúť približne za 3,5 hodiny. 

Pre koho je výlet určený?

  • Malých aj veľkých, ktorí radi čítajú Dobšinského rozprávky
  • Odvážnych dobrodruhov, ktorí sa neboja tmy
  • Pre milovníkov technických pamiatok

Otázky pre šikovných pozorovateľov

1. Ktorý predmet v Dobšinského rodnom dome ťa najviac zaujal? 
2. Je v tme Slavošovského tunela ozvena?
3. Koľko oblúkov má Koprášsky viadukt? 

Viac informácií

www.slavosovce.sk

Možnosti stravovania na výlete

Pizza Caffe za kostolom - Námestie 1. mája 441, Štítnik, 0949 657 654
Pizza Micio - 29 1804, Kósu - Schoppera, Rožňava, 058/732 95 97
Reštaurácia Apetit - Šafárikova 477, Rožňava, 0905 870 733
Pizza Restaurant Amadeo - Zakarpatská 30, Rožňava, 0940 338 444

Možnosti ubytovania v okolí

Penzión pri kaštieli Betliar, 0915 909 010, bernathova.janette@gmail.com
Salamander, Mlynky, 0910 842 369, rezervacie.salamander@gmail.com
Penzión Konský Dvor, Brzotín, 0907 947 668, restauracia@konskydvor.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross