Z Rakocziho kaštieľa do džungle v Oboríne

Poďte s nami na výlet na miesta, ktoré vás očaria svojou bohatou históriou a bioflórou. Kaštieľ v Borši patrí medzi významné pamiatky. Jeho interiér ukrýva bohatú expozíciu, venovanú Františkovi II. Rákoczimu, ktorý sa v kaštieli narodil a žil. Po prehliadke múzea vám ostane ešte kopec času, napríklad na návštevu vodnej zážitkovej cesty v Oboríne.

Na čo sa môžete tešiť?

Tento jednodňový výlet odštartujte v obci Borša, kde sa nachádza niekoľkostoročný kaštieľ, v ktorom sa narodil slávny František II. Rákoczi. Nejde o žiadnu zrúcaninu, ale novozrekonštruované, moderné a zábavné múzeum.

Po návšteve múzea sa môžete vydať na cestu do džungle. Zavítate na miesto, ktoré vám bude pripomínať ozajstnú džungľu. Rozľahlé lúky, mokrade, zelené močiare a do toho neutíchajúci spev vtákov, to všetko vás čaká na vodnej zážitkovej ceste v Oboríne.

Bonusová zastávka pre tých, ktorým sa máli bude zážitková cesta v Ižkovciach.

Ako sa sem dostanete?

Kaštieľ v Borši sa nachádza priamo v obci. Nájdete ho veľmi ľahko, vďaka navigácii. Pred samotnými kaštieľom je dostatok parkovacích miest, kde môžete bezplatne zaparkovať.

Z Borše do Oborína je to 57 kilometrov, približne 48 minút cesty autom. K zážitkovej ceste sa dostanete z odbočením z hlavnej cesty. Zaparkovať je možné priamo pred zážitkovou cestou.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo uvidíme?

🏰 Kaštieľ v Borši

Čerstvo zrekonštruovaný renesančný kaštieľ z polovice 16. storočia vznikol na mieste stredovekého vodného hradu. Do histórie sa zapísal najmä tým, že sa tu narodil veľký hrdina František II. Rákóczi, vodca posledného protihabsburského povstania. Stalo sa tak 27. marca 1676. V kaštieli uvidíme, ako vtedy svet fungoval, aká hudba sa počúvala alebo aké to bolo žiť a pracovať v kaštieli. Nuda to nebude, ak sme sa doteraz v múzeu vystavených exponátov dotýkať nesmeli, tu je to presne naopak! Prehliadka múzea je interaktívna, otvárať šuplíky a snoriť v nich je nevyhnutné. Po prehliadke si vytvoríme vlastný erb, pozrieme si divadielko a dozvieme sa, ako sa správali dvorania na zámkoch.

🦎 Vodná zážitková cesta

Poznáte rozprávku Kniha džunglí? Vydajme sa spoločne do pralesa, v ktorom zažijeme možno podobné dobrodružstvá aké zažíval Mauglí s jeho priateľmi. Vodná zážitková cesta je skvelým  miestom pre malých zvedavcov ale aj dospelákov. Náučný chodník nás povedie 3 km bezpečnými drevenými lávkami ponad mŕtve rameno rieky Laborec. Z pozorovacích veží budeme môcť sledovať zvieratá žijúce v tejto zelenej krajine a pri troche šťastia nejaké aj uvidíme alebo započujeme. Vytvoríme si aj vlastné neskutočné zviera a zahráme sa na čarodejnice. Do džungle si nezabudnite vziať repelent proti komárom!

🦎 Zážitková cesta Ižkovce

Poďme spoločne do močiara! V dedinke Ižkovce sa nachádza zážitková cesta močiarom, ktorá spája dve susediace dediny. Počas cesty spoznáte množstvo druhov hmyzu, motýľov či vtákov. Súčasťou náučného chodníka je aj krátky drevený chodník priamo v močiari. Drevený chodník je zakončený pozorovateľňou. Nebojte sa, nič nebezpečné na nás z chodníka nevyskočí.

Pre koho je výlet určený?

  • Malým aj veľkým dobrodruhom
  • Odvážnym zvedavcom, ktorý sa neboja hmyzu a plazov
  • Milovníkom prírody

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Čím sa preslávil František I. Rakoczi?
  2. Aké zvieratká môžeme vidieť v Oboríne?

Možnosti stravovania na výlete:

Vidiecky Dom - Maďarská reštaurácia - Oborín 70, 076 75 Oborín, tel. číslo: 0917 462 777, www.vidieckydom.sk

Gazdovský dom - Hlavná 1, 076 75 Veľké Raškovce, tel. číslo: 0918 717 138, www.raskovce-gazdovskydom.sk

Penzión Zlatá Putňa - Hlavná 414/73, 076 32 Viničky, tel. číslo: 0918 625 846, www.zlataputna.sk

Možnosti ubytovania na výlete:

Hotel Brigadír Borša - F. Rákocziho 102, 076 32 Borša, tel. číslo: 0948 740 890, www.borsikastely.eu

Penzión Zlatá Putňa - Hlavná 414/73, 076 32 Viničky, tel. číslo: 0918 625 846, www.zlataputna.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross