Zahrajte sa na hrdinov na hrade Slanec a v Skároši

Haravarníci, pamätáte sa na príbeh, v ktorom chcel Kaško so svojimi kamarátmi ochrániť mesto? Presne ten, v ktorom ho vystrašila otriasajúca sa veža. Príbeh, v ktorom spomínal na všetky vojny, ktoré prešli krajinou Haravara? Zabudli ste na podrobnosti? Nevadí, tento príbeh si v pamäti osviežite na výlete, počas ktorého sa vyberiete po stopách Kaška a spoznáte miesta z príbehu.

Náš výlet v skratke

Začnite v obci Skároš, v háji nad dedinou, kde sa nachádza vonkajšia vojenská technika z obdobia druhej svetovej vojny. Prehliadka je voľne prístupná celoročne a za vstup neplatíte nič.

Následne sa presuňte na hrad Slanec, ktorý je vzdialený 18 kilometrov od obce Skároš, autom približne 18 minút. K hradu Slanec sa dostanete z hlavnej ulice v obci Slanec, pri kostole odbočíte na ulicu Parkovú. Pokračujte ďalej, prejdete popri historickom parku, za ním odbočíme vľavo do úzkej uličky, ktorá nás zavedie na malé parkovisko pri múzeu. Výstup na hrad trvá približne 45 minút do kopca.

Poslednou zastávkou je Slanská Huta, ktorá je vzdialená od hradu Slanec, 10 minút autom.

Čo uvidíte?

🛡Park bojovej techniky v obci Skároš 

Na potulkách krajinou Haravara možno naraziť na mnoho zaujímavých a zábavných miest. Sú však aj miesta, ktoré si zaslúžia zamyslenie, zastavenie a aj poučku. Jedným z takých je aj malá východoslovenská obec Skároš neďaleko hraníc s Maďarskom, ktorá vo svojom katastri ukrýva vojenskú techniku z obdobia druhej svetovej vojny. Tanky a vojenskú techniku si môžete bezpečne pozrieme v parku.

Hrad Slanec
🏰 Hrad Slanec

“Neboj sa”, také bude heslo vašej druhej zastávky. Na strmom kopci nad obcou Slanec sa vypínajú múry Slanského hradu už 700 rokov. Na hrade bývalo veľa známych, aj tých menej známych šľachticov. Dnes sa dobrovoľníci pokúšajú zachrániť to, čo z majestátneho hradu zostalo, ba aj vežu. Viete, ako sa nazýva? - rovnako ako heslo vašej druhej zastávky "Neboj sa"! 45 minútovým turistickým výstupom hrad spolu rytiersky zdoláte. Odmenou pre vás bude skvelý výhľad do okolia.

bunkre
🏚 Slanská Huta, vojenské bunkre

Medzi obcami Slanská huta, Kuzmice, Michaľany pozdĺž slovensko-maďarskej hranice bolo v rokoch 1937-1938 postavených 55 vojenských bunkrov zo železobetónovej konštrukcie a vraj sa do jedného zmestilo sedem vojakov. Dodnes sa zachovalo okolo 20 bunkrov.

Pre koho je výlet určený?

  • Pre milovníkov histórie
  • Zdatným a šikovným výmyselníkov
  • malým aj veľkým milovníkov prírody

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. V akej nadmorskej výške sa nachádza hrad Slanec?
  2. Koľko vojakov sa zmestí naraz do vojenského bunkra?
  3. Koľko rokov má tank v obci Skároš?

Možnosti stravovania na výlete:

Pohostinstvo Kaštieľ - 044 11 Skároš, tel.: 055 7289 241, web: Pohostnictvo Skároš

Alex Burger Plus - Hlavná 60, 044 15 Vyšná Myšľa, tel.: 0903 639 583, web: Alex Burger Plus

Stodola Staré časy - JRD 77/A, 044 11 Trstené pri Hornáde, tel.: 0904 942 936, web: Stodola Staré časy

Čo sa počas výletu dozviete?

  • ako sa volá veža na hrade Slanec,
  • prečo sa konali vojny,
  • kde sa ukrývali vojaci počas vojny,
  • aké stroje bojovali vo vojne.

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross